Spotify ve Apple Music, Koronavirüs Salgınına Baş Tutuyor

Spotify ve Apple Music, Koronavirüs Salgınına Baş Tutuyor

Koronavirüs salgını, geçtiğimiz yıl içerisinde canlı şovlara yahut konserlere katılmayı neredeyse imkansız hale getirmiş olabilir. Lakin görünene nazaran tüm zorluklara karşın müzik sanayisi büyümek için kendine bir yol bulmayı başardı. Amerika Kayıt Sanayisi Birliği‘nin (Recording Industry Assocaition of America – RIAA) yıllık yıl sonu raporunda belirtilene nazaran, genel olarak kayıtlı müzik geliri 2020 yılında %9,2 artarak 12,2 milyar dolara ulaştı. Bu büyümenin başrolünde ise, akış hizmetlerinden daha fazla gelir sağlanması yatıyor. Akış formatı, 2019 yılındaki 8,9 milyar dolarlık gelirinden 2020 yılında 10,1 milyar dolar gelire ulaştı. 2020 yılı, bu alanda büyüme yaşanan art geriye beşinci yıl oldu.

Büyük akış platformları ortasında Spotify ve Apple Music en büyük katkıyı yapan isimlerdi ve toplamda 7 milyar dolarlık gelir sağladılar. Bu sırada ortalama ABD üyeliklerinin de sayısı bir evvelki yıl 60,4 milyon iken 75,5 milyona yükseldi.

Bütün bunların toplamına bakıldığında, akış hizmetlerinin sanayinin toplam gelirinin %83’ünü oluşturduğu görülüyor. CD ve dijital indirme satışları azalmaya devam etse de, plaklar bir kere daha güzel bir yıl geçirdi. Plak satışları yıl bazında yüzde 29,2 artarak 619,6 milyon dolara ulaştı. Mağazaların yılın büyük bir kısmında kapanmak zorunda kaldığı da düşünülürse bunun epey etkileyici olduğu rahatlıkla söylenebilir.

RIAA’nın raporundaki değerli bir soru ise bu gelirin nereye gitti. Akış modeli büyük isimlere cömert denilebilecek ödeme yapsa da, daha küçük ve bağımsız sanatkarların hayatlarını müzik geliri ile sürdürmelerini zorlaştırıyor. Pek çok açıdan bu durumun sanayide her vakit geçerli olduğu söylenebilecek olsa da, Koronavirüs salgını ile bu sorun daha da öne çıktı. Profesyonellerin kayda paha bir kısmı, müzisyenlerin ve kümelerin tipe çıkmasının imkansız olması sebebiyle sanayinin bu yıl yaşadığı büyümeye katılamadı. Bandcamp üzere platformlar ile bu durumun tesiri azaltılmaya çalışılmış olsa da, bu sorunun ortadan kalması için öteki firmaların daha eşit işletme modellerine geçiş yapmaları gerekecek.

11 Mart 2021
106 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?