Spotify’da “Hey Spotify” Periyodu: Spotify’ı Sesinizle Denetim Edin!

Spotify’da “Hey Spotify” Periyodu: Spotify’ı Sesinizle Denetim Edin!

Spotify, çalma denetimlerine bir yenisini daha ekledi. Akış devi artık kendi uyandırma sözünü kullanmaya başlayarak, kullanıcıların telefonlarında yahut akıllı hoparlörlerinde uygulamayı etkin etmelerine ve müziklerini ellerini kullanmadan ses komutlarıyla denetim etmelerine imkan tanıyor.

“Hey Spotify” Deyin ve Dinleyin! 

Bu özelliği kullanmak için uyandırma cümlesini ayarlayarak “Hey Spotify” demeniz ve sonrasında dinlemek istediğiniz bir sanatçı, albüm yahut şarkıyı söylemeniz kâfi oluyor.

Spotify’ın kendi uyandırma sözünü iOS ve Android uygulamalarına eklemesine yönelik haberler geçtiğimiz ay ortaya çıkmaya başlamıştı lakin firma artık bu fonksiyonu resmi bir güncelleme olarak sunmaya başladı. Spotify, kullanıcılara yeni uyandırma sözü özelliğini tanıtan ve kullanımı hakkında temel adımları içeren bildirimler de gönderiyor.

Uyandırma sözünün çalışması için birkaç farklı koşul gerekiyor. Öncelikle aygıtınızın ekranının açık olması ve Spotify uygulamasının çalışıyor olması gerekiyor ve uygulamaya, aygıtınızın mikrofonuna erişim için gerekli müsaadeleri vermiş olmanız koşul.

Spotify’ın kendi uyandırma sözünü sunması, bilhassa bu sözlerin Siri ve Google Assistant üzere AI sesli asistanlarda bulunmasından ve bunların her ikisinin de Spotify entegrasyonuna sahip olmasından ötürü gereksiz bir adım üzere görünebilir. Lakin Spotify’ın, kullanıcıların hangi aygıtı kullandıklarından bağımsız bir biçimde kendi yolunu sunması aslında çok da garip değil. Ayrıca bu uyandırma sözünün erişilebilirlik konusunda yanlışsız tarafta bir adım olduğu da kesin. Muhtemelen Spotify ve harici bir sesli asistan ortasında nasıl ilişki kurulacağını herkes bilmiyordur (veya bu sesli asistanları kullanmak istemiyor olabilirler) ve bu yüzden de Spotify uygulamasının içerisinde bu özelliğin bulunması süreci muhakkak kolaylaştıracaktır.

Alışılmış ki sesli asistanlar ve uyandırma sözleri kelam konusu olduğunda her vakit olduğu üzere Spotify’ın, yalnızca bu kelimeyi ve sizin sesinizi aradığını, geri kalan hiçbir kaydı tutmadığını belirttiğini de söylemeyi unutmamakta yarar var. Velhasıl, firmanın saklılık siyasetinde belirtildiği üzere bu özelliğin sohbetlerinizi dinlemek için kullanılmadığının altı çiziliyor.

22 Nisan 2021
64 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?