Tanınan Web Siteleri, Google’ın İhtiyaçları Nedeniyle “İşkence Çekiyor”

Tanınan Web Siteleri, Google’ın İhtiyaçları Nedeniyle “İşkence Çekiyor”

Yeni bir SEO araştırması, en tanınan web sitelerinin birçoklarının Google’ın “iyi” bir sayfa tecrübesi için koyduğu asgarî ihtiyaç kurallarını zar güç karşıladığını gösteriyor. Searchmetrics datalarına nazaran taşınabilir aramalarda %90, masaüstü aramalarda %96 sonuç, Google’ın üç Core Web Vitals kullanılabilirlik sonunun altında kalıyor. Searchmetrics’in varsayımı, Core Web Vitals güncellemesinin Google arama sonuçlarında büyük bir negatif tesire neden olacağı tarafında.  

Google puanlama bilgileri

Çalışma kapsamında, ABD, İngiltere ve Almanya’daki en âlâ 20 Google sonucunda yer alan iki milyondan fazla web sayfasını tarandı. Searchmetrics’in bilgileri, üst sıralarda yer alan web sayfaları ile Core Web Vitals ölçümlerinde güzel performans gösteren web sayfaları ortasında aslında olumlu bir korelasyon olduğunu gösteriyor. Bunların ortasındaki tek istisna, Google’a ilişkin olan YouTube sitesi. Yükleme hıı düşük olmasına karşın YouTube her vakit en üst sıralarda yer alıyor.  

Searchmetrics’in Kurucusu ve yöneticisi Marcus ToberGoogle Core Web Vitals güncellemesi, pek çok taraftan, kullanıcı beklentilerini tam olarak karşılamayan web sitelerini elemek için düşünüldü. Web sitesi sahiplerine, kullanıcıları birinci sıraya koymamanın sıralamalar üzerinde olumsuz bir tesiri olabileceğine dair açık bir ileti veriliyor” diyor ve ekliyor: “Birinci bulgularımız, birden fazla web sitesinin kullanılabilirliklerini üst düzeye çıkarması için yapılacak çok iş olduğunu gösteriyor. Ve elbette, Google sıralamaları olumlu bir ticari tesire sahip olacağından ötürü e-ticaret ve başka kuruluşların, âlâ bir kullanıcı tecrübesi sunmaya kıymet vermesi gerekiyor.

Google’ın Core Web Vitals puanlaması bir sayfanın ne kadar süratli yüklendiğini, ne kadar âlâ cevap verdiğini ve görsel olarak ne kadar stabil olduğunu hesaba katıyor.  Çalışmada vurgulanan faktörlerle temaslı olarak, Core Web Vitals, WordPress ve Wix üzere web sitesi oluşturucu şablonlar kullanılarak oluşturulan web sayfalarındaki gereksiz kodları da cezalandırıyor.  

07 Mayıs 2021
20 kez görüntülendi
Etiketler: , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?