Tarihe Hem Cüce, Hem de Dev Olarak Geçti: Adam Rainer ve Şaşırtan Öyküsü

Tarihe Hem Cüce, Hem de Dev Olarak Geçti: Adam Rainer ve Şaşırtan Öyküsü

Adam Rainer, kayıtlı tarihte hem bir cüce, hem de dev olarak kaydedilmiş tek kişi. 1899 yılında ortalama uzunluğa sahip ebeveynlerden doğan Rainer, onlu yaşlarına ulaştığında o sırada Avusturya-Macaristan’ın bir kesimi olan Graz kasabasındaki birden fazla şahıstan daha kısaydı.

Birinci Dünya Savaşı’nda orduya katılması yaklaşık 1,4 metre uzunluğu sebebiyle reddedilen Rainer, yaşı için sıra dışı derecede kısaydı ve 1,47 metre sonunun altında olması sebebiyle cücelik ile sınıflandırılmıştı. Birkaç yıl sonra bir kere daha orduya katılmaya çalıştı lakin 20 yaşında 1,42 metre uzunluğu ile bir sefer daha uzunluk ihtiyacının altında kalmıştı. Üstelik bu sefer daha da kısa çıkmıştı.

Tıbbi raporlar, Rainer’in kendi uzunluğundaki biri için olağandan büyük elleri ve ayakları olduğunu gösteriyor ve ayaklarının 43 numara olduğu belirtiliyor.

Daha sonra 21 yaşında, yani pek çok kişinin büyümeyi çoktan durdurduğu bir yaşta, Adam Rainer bir dev olarak sınıflandırılmasına sebep olacak bir büyüme yaşamaya başladı. 32 yaşına ulaştığında 2,18 metre uzunluğuna uzamıştı. Daha evvel kısalığı sebebiyle orduya alınmayan Rainer, artık karşılaştığı çabucak herkesten çok daha uzundu.

1930’ların başlarında Rainer, kendisine akromegali (devleşme/kemik irileşmesi) teşhisi koyan Dr. A. Mandl ve Dr. F. Windholz tarafından muayene edildi. Bu az hastalıkta beden çok fazla büyüme hormonu üretiyor. Bu hastalık olağandan büyük ellerini ve ayaklarının yanı sıra çok yorgunluğunu ve büyüyen yüz özelliklerini de açıklıyor.

Tıbbi grup, bu ani büyümenin hipofiz bezine baskı yapan bir tümörden kaynaklandığını buldu. Tabipler cerrahi bir müdahale ile tümörü alarak daha fazla büyümeyi engellemeye çalıştılar. Lakin operasyon başarılı geçse de, büyümeyi yalnızca yavaşlatabildi. Lakin bir sonraki yıl uzunluğu tekrar ölçüldüğünde tıpkı gözükmesine karşın omurgası eğrileşmeye başlamıştı ve bu da büyümenin devam ettiğini gösteriyordu.

Büyümesinin devam etmesi ile bir arada sıhhati daha da berbatlaştı ve bükülen omurgası, kendi başına ayakta duramayacak hale gelmesine sebep oldu. Görme ve duyma yetenekleri de giderek berbatlaştı ve en sonunda 51 yaşında bir “yaşlılar evinde” 2,34 metre uzunluğuyla Avusturya’nın en uzun bireyi olarak hayatını kaybetti.

Şu anda, ömrü boyunca hem cüce hem de dev olarak sınıflandırılmış öbür bir kişi bilinmiyor.

11 Mayıs 2021
17 kez görüntülendi
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?