Tarihin En Sıkıcı Günü Hangisiydi?Şaşırtıcı Araştırma Bu Soruya Yanıt Verdi

Tarihin En Sıkıcı Günü Hangisiydi?Şaşırtıcı Araştırma Bu Soruya Yanıt Verdi

Tarihe baktığınızda son yüzyılın her bir günü çeşitli değerli olaylarla dolu üzere gözükebilir. Fakat en azından bir bilim insanı, tarihteki en sıkıcı günü bulmaya kararlıydı ve bu araştırması sonucunda bir karşılığa ulaştı: 11 Nisan 1954.

2010 yılında bilgisayar bilimcisi William Tunstall-Pedoe, o sırada kendisine ilişkin olan ve şu anda farklı olarak fonksiyonu bulunmayan True Knowledge olay endeksi internet sitesini kullanarak araştırma yapacak bir program çalıştırmaya karar verdi. Bu tahlil sırasında 300 milyondan fazla olayı listeleyen True Knowledge sitesi, şu anda Amazon’un sahibi olduğu Meskeni isimli bir firma ve “Amazon Alexa’nın temel bir bileşeni” olarak vazife alıyor.

Pedoe, araştırmasını şöyle açıklıyor: “Büyük bir kısmı olayları, insanları ve yerleri vakit içerisinde çeşitli noktalara bağlayan 300 milyondan fazla olay ile ‘Tarihteki en sıkıcı gün hangisiydi” sorusuna tarafsız bir yanıtı hesaplayabileceğimizi fark ettik. Cümbüş gayeli olarak (20. Yüzyıldan başlamak üzere) tüm günleri tarayacak bir kod yazdık ve bunu çalıştırdık.

Ortalarında BBC ana haber sunucusunun “hiçbir haber yok” duyurusunda bulunarak 15 dakika boyunca haberler yerine bir piyano dinletisinin verildiği 18 Nisan 1930’un da bulunduğu pek çok gün bu “önemli” gün için adaydı.

Dünya’nın En Sıkıcı Günü:11 Nisan 1954

Tunstall-Pedoe’nin NPR’a söylediği üzere “pek çok ünlü insan doğuyor, ölüyor, çeşitli olaylar yaşanıyor. Fakat bu özel gün, neredeyse hiçbir şeyin yaşanmaması ile dikkat cazipti.

Tahlilin yapıldığı sırada 11 Nisan 1954 gününde yaşanan olaylar Oldham Athletic futbolcusu Jack Shufflebotham‘ın ölmesi ve Türk akademisyen Abdullah Atalar‘ın doğumuydu.

30 Nisan 2021
49 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?