Telefon Yavaş Şarj Oluyor… İşte Telefon Yavaş Şarj Sorunu Nedenleri

Telefon Yavaş Şarj Oluyor… İşte Telefon Yavaş Şarj Sorunu Nedenleri

iPhone yavaş sarj oluyor… Android yavaş şarj oluyor… Pek çok kullanıcı için bu sorun sık karşılaşılan meseleler ortasında yer alıyor. Akıllı telefonunuz ne kadar maharetli olursa olsun, pilinde sorun varsa hayatınızı kolaylaştırmaktan çok zorlaştırabilir. Piller, vakit geçtikçe eskidiği için şarj olmaları daha uzun sürebiliyor. Lakin yavaş şarj sıkıntısının tek nedeni bu olmayabilir. Çabucak aşağıda telefonunuzun neden yavaş şarj olduğunu açıklayabilecek 5 nedeni sıraladık.

1. Bozuk Aksesuarlar

Yavaş şarjın her vakit telefonunuzla ilgisi olmayabilir. Bazen sorunun kaynağı hasarlı ya da kalitesiz bir kablo yahut güç seviyesi düşük bir adaptör olabilir. USB kabloları bilhassa meskende çok sayıda kişi tarafından kullanıldığında vakitle bükülüp yıpranabiliyor, hatta üzerine basılabiliyor. Ayrıyeten piyasadaki tüm kablolar süratli şarj için uyumlu olmayabiliyor. Bu yüzden evvel kabloyu değiştirip sorunun ortadan kalkıp kalkmadığını denetim edin. Şayet telefonu bilgisayardan şarj ediyorsanız, yavaş şarjın nedeni bu da olabilir. PC’nizin yaşına ve başka portların kullanımına nazaran bu yol, pek ülkü bir yol sayılmıyor.

  • Cep telefonu şarj olmuyor sıkıntısına 7 tahlil

2. Port Sıkıntıları

Telefonunuzun üzerindeki şarj portunun fizikî bir hasar görüp görmediğini, paslanıp paslanmadığını denetim edin. Bunun için porta bir fenerle ve büyüteçle bakabilirsiniz. Toz, kumaş tiftiği üzere içeri kaçmış bir obje varsa bunu dikkatle çıkartmaya çalışın. Bu iş için plastik kürdanlardan yahut küçük ve yumuşak bir fırçadan yararlanabilirsiniz. Fakat dikkat edin; yanlış bir hareket şarj girişine ziyan vermenize yol açabilir.

  • Telefonunuzu Ne vakit Şarj Etmelisiniz? Bütün Gece Şarj Âlâ Bir Fikir mi?

3. Art Plan Uygulamaları

Art planda çalışan uygulamalar yahut ziyanlı uygulamalar, şarj sürecini yavaşlatabilir. Android ve iOS’ta art planda çalışan uygulamaları görmenizi sağlayan araçlar bulunuyor. Bunları kullanarak pili en çok hangi uygulamanın tükettiğine göz atın. Pili çok biçimde kullanan bir uygulama varsa, bunu silip şarj suratının güzelleşip iyileşmediğine bakın.

4. Yaşlanan Pil

Listemizdeki ipuçlarına baktıysanız ve buna karşın piliniz gereğince süratli şarj olmuyorsa, piliniz muhtemelen eskimeye başladı demektir. Lityum iyon piller sonsuza kadar yaşamıyorlar ve makul bir şarj döngüsü ömürleri var. Tahlil olarak telefonunuzu yetkili bir servise götürerek pili nasıl değiştirebileceğinizi öğrenin.

5. Tahminen de Sorun Sizsiniz

Şarj olurken bile telefonunuzu bırakamıyor musunuz? Şarj sürecinin çok uzun sürmesinin sorumlusu siz olabilirsiniz. Facebook üzere uygulamaların pil ömrünü süratle tükettiği biliniyor. Bu yüzden en azından şarj sırasında Facebook’tan biraz uzaklaşmayı deneyin. Telefonunuzu şarj olurken kullanmamayı alışkanlık edinin.

11 Nisan 2021
45 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?