Telefonlardaki “Gece Modu” Sahiden İşe Yarıyor mu?

Telefonlardaki “Gece Modu” Sahiden İşe Yarıyor mu?

Akıllı telefon ekranlarının ürettiği mavi ışığı engellemek için kullanılan “gece modu” pek çok kişinin akıllı telefonunda her akşam belirli bir saatten sonra (ayarladıysanız) otomatik olarak devreye giriyor. Giriyor girmesine ama bu hakikaten de bir işe yarıyor mu?

Şayet siz de bu gece ritüeline aşina iseniz, ekranınızı daha soğuk mavi renkli bir ışıktan daha sıcak bir sarı tona çeviren bu akıllı telefonlarda bulunan gece modu fonksiyonunun emeline ulaşıp ulaşmadığını merak ediyor olabilirsiniz. Bu husus hakkında bir araştırma yapılmış ve sonuçlar pek de beklendiği üzere değil.

Telefon ekranlarından yayınlan mavi ışığın gün ışığına misal görünmesi ve uyku-uyanma döngüsünün denetimiyle bağlantılı hormon olan melatonin üretimini engellediği biliniyor. Öte yandan “gece modu” ile yayılan sarı-turuncu ışık, gün batımının rengini taklit ediyor ve melatonin üretimi azaltıcı bir tesire sahip değildir ve daha sağlıklı bir gece uykusunu teşvik ediyor. Fakat bu gece modu özelliği sahiden çalışıyor mu? Yeni araştırmaya nazaran o denli görünmüyor.

Evvelki araştırmaların bilakis, bu mevzuda yapılan son araştırmalar, akıllı telefon ekranlarının gece fonksiyonlarının uyku kalitesi üzerinde çok az tesiri olduğunu savunuyor. Bununla birlikte, sağlıklı bir mühlet uyuyorsanız, yatmadan evvel akıllı telefon kullanmaktan kaçınmak yardımcı olabilir.

Sleep Health mecmuasında hazırlanan bir makalede, Brigham Young Üniversitesi ve Cincinnati Çocuk Hastanesi Tıp Merkezi’ndeki bilim insanları, 167 üniversite öğrencisini toplamış ve onlardan uyku aktivitelerini izlemek için bileklerine bir ivmeölçer takarak en az 8 saati yatakta geçirmelerini istemişler.

Araştırmacılar, numuneleri iki başka kümeye ayırmış: Ortalama 7 saat uyuyanlar (önerilen ölçüye yakın) ve her gece 6 saatten az uyuyan öbürleri (genellikle çok az uyku olarak kabul edilir). Akabinde iştirakçiler, arka arda 7 gece boyunca yatmadan evvelki 1 saat için rastgele olarak şu üç kümeye eklenmiş:

  • Gece modu aktifleştirilmiş iPhone kullanımı
  • Gece modu devre dışıyken iPhone kullanımı
  • Telefon kullanımı yok

Bu deneyin sonunda yaklaşık yedi saat uyuyanlar ortasında yatmadan evvel telefon kullanmayan kümenin uyku kalitesinde güzelleşme olmuş. Gece modunu açanlar ile gece modunu açmayanlar ortasında ise bir fark görülmemiş. Buna istinaden Brigham Young Üniversitesi’nden Profesör Çad Jensen hazırladığı makalede, gece modunun kullanılıp kullanılmamasının uyku kalitesinde hiçbir farklılık yaratmadığına ait bir makale hazırlamış. Jensen, gece modunun uykuya dalmadan da çok faal olmadığını söyleyerek, “Çok yorgun olduğunuzda, yatmadan çabucak evvel ne yaparsanız yapın uykuya daldığınızı gösteriyor” derken, “Bu şartta uyku basıncı o kadar yüksek oluyor ki, yatmadan evvel olanların hiçbir tesiri bulunmuyor” diyor.

Pekala, sizde durumlar nasıl? Gece modunu kullanıyor ve yatmadan evvel telefonunuzla ne kadar mühlet geçiriyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda yazabilirsiniz.

16 Mayıs 2021
32 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?