Telefonunu Bütün Gece Şarjda Bırakmak Yanlışsız mu, Yanlış mı?

Telefonunu Bütün Gece Şarjda Bırakmak Yanlışsız mu, Yanlış mı?

Akıllı telefonunuzu şarj etmek için pek çoğumuz geceyi tercih ediyoruz. Yatarken şarja taktığımız telefonumuz, bütün gece boyunca şarjda kalıyor. Yani çoğumuz, telefonu gece şarjda bırakıyoruz. Lakin bunun akıllı telefonun, daha doğrusu telefonun pilinin sıhhati açısından pek âlâ olmadığı konusunda sizleri uyaralım. Pekala, neden?

Telefonu Gece Şarjda Bırakmak Neden Yanlış?

Uzun müddetli şarj süreci, uzun kullanımlarda bataryaya ziyan veriyor ve pil ömrünü azaltıyor. O nedenle satın alınan bir telefonun pil ömrü birinci 1 yıl içinde bir ölçü, sonraki yıllarda ise besbelli biçimde kısalıyor.

Telefonu gece şarja takılı bıraktığınızda, pil tam şarj kapasitesine ulaşsa da aslında şarj süreci hiç durmuyor. “Damlama şarj” olarak da nitelendirilen süreç gerçekleşmeye başlıyor. Bunun manası ise, telefonun anlık tükettiği gücün şarj aygıtı tarafından geri yüklenmesi. Yani siz telefonunuzu gece boyunca şarja bıraktığınızda, aslında sahiden de gece boyunca şarj oluyor ve bunun sonucunda de bataryanın şarj periyodu artıyor, batarya ömrü kısalıyor. Piller sonsuza kadar yaşamıyorlar ve muhakkak bir şarj döngüsü ömürleri var. 

Natürel ki burada bahsettiğimiz, telefonu gün içerisinde tekraren şarja takmakla karıştırılmamalı. Şarjı daima dolu olsun diye telefonunu her bulduğu prizde şarj edenlerin pile verdiği ziyan doğal olarak çok daha fazla. Lakin tekrar de bütün gece şarj etmenin de pilin ömründen çaldığı bir gerçek. 

Pekala, ne yapmak lazım?

Şayet akıllı telefonunuzun pil ömrünü maksimize etmek istiyor ve ondan optimum faydalanmak istiyorsanız, en âlâ şarj vakti gün içinde, telefonu şarjda unutmayacağınız vakitler. Bu televizyon izlerken olabilir, çalışırken olabilir; lakin telefonun şarjı dolduğunda fişten çekmeniz en makul olanı olacak.

Öte yandan bir öteki bilgi: Lityum İyon pillerin yüzde 20 ila yüzde 80 şarj ortasında tutulması tavsiye edilmekle birlikte, en uygun performansı yüzde 50 oranındayken verdikleri de biliniyor.

09 Nisan 2021
45 kez görüntülendi
Etiketler: , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?