Televizyon mu, Projektör mü? Hangisini Almak Daha Mantıklı?

Televizyon mu, Projektör mü? Hangisini Almak Daha Mantıklı?

Şayet yeni bir televizyon satın almayı düşünüyorsanız lakin öbür yandan projeksiyon aygıtları da başınızı karıştırıyorsa yalnız değilsiniz. Sizin üzere TV mi projeksiyon aygıtı mı diye soran çok sayıda insan var. Peki ama hangisini satın almak daha mantıklı? Projektör mi yoksa dev ekranlı bir TV mi satın almalı? 

Projektör mü, Televizyon mu? Hangisini Alalım?

Kuşkusuz projektörlerin ulaşabilecekleri ekran boyutları televizyonlara nazaran çok daha yüksek. Bugün 100 inç civarı ekran büyüklüğünde televizyon da satın alabilirsiniz, lakin bu uzunlukta televizyonların fiyatları, natürel ki birebir boyutu sunan bir projektörden çok daha yüksek olacaktır. Öte yandan projektörlerin ulaşabilecekleri ekran boyutu 100 inç düzeyinin de üzerinde; 300 inçe kadar varabiliyor. Elbette burada anahtar söz, kalite oluyor.

Şayet meskeninizde küçük bir sinema odası yapmayı düşünüyorsanız elbette projeksiyon aygıtlarına yönelmek daha mantıklı bir atak olacaktır. Şayet imgenin 100 inç’in üzerinde olması üzere bir hayaliniz varsa, bu noktada yüksek çözünürlüklü projeksiyon aygıtlarını değerlendirmeniz lazım. Çünkü düşük çözünürlüklü olanların atım uzaklığı uzadıkça, kalite kaybı yaşanması kaçınılmaz. Burada yüksek çözünürlük derken, en azından FullHD’den bahsettiğimizi de söylemeliyiz.

Öte yandan olağan boyutlarda bir oturma odası tasarlıyorsanız, öbür bir deyişle odanız çok büyük değilse, orta sınıf projeksiyon aygıtları da işinize yarayabilir. Lakin unutmamak gerek ki, bir projektörden günün her saati eşit performans bekleyemezsiniz, çünkü bu aygıtlar ışık şartları ile zıt orantılı performans sergiliyorlar. Elbette günün her saati konutunuzu karartmayı göze alıyorsanız o diğer. Olağan ki parlaklık noktasında gündüz şartlarında daha yüksek performans sağlayabilen projeksiyon aygıtları var, fakat bu muvaffakiyet fiyata da yansıyor. Lakin bu kaidelerde, elbette bütçeniz de müsaade veriyorsa, büyük ekranlı bir televizyon tercih edilebilir.

Projeksiyon Aygıtı Lamba Ömrüne Dikkat

Kıymetlendirilmesi gereken bir öbür kriter ise, projeksiyon aygıtlarında yer alan lamba ömrü. Evet, artık yeni piyasaya çıkan modellerin pek birçoklarında lamba ömrünün eski kuşaklara nazaran çok daha yüksek tutulduğunu görüyoruz. Ama burada da tekrar fiyat artışı devreye giriyor.

Pekala Ancak Hangisi?

Üstte da söylediğimiz üzere, şayet çok büyük bir odanız yoksa, aydınlatma şartlarını gerektiği üzere ayarlayabiliyorsanız ve sinema salonu keyfine yakın bir keyif peşindeyseniz, yüksek çözünürlüklü kaliteli bir projeksiyon aygıtı sizin için rakipsiz seçenek olacaktır. Lakin genel kullanım için bir tercih yapmak zorundaysanız, ibrenin televizyonu gösterdiğini söylemek sıkıntı değil.

19 Nisan 2021
42 kez görüntülendi
Etiketler: , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?