Tesla ve Toyota’nın, Elektrikli SUV İçin Birlikte Çalışacağı Tez Edildi

Tesla ve Toyota’nın, Elektrikli SUV İçin Birlikte Çalışacağı Tez Edildi

Tesla ve Toyota, yaklaşık 11 yıl evvel elektrikli araç geliştirme konusunda birlikte çalışmak için ortak çalışacaklarını duyurmuştu. Japon araba üreticisi ayrıyeten, o vakitler şimdi yolun başında olan Tesla’nın paylarını de satın almıştı. Ancak işler düzgün başlasa da planlandığı üzere gitmedi. Tesla, sonlu sayıda üretilen büsbütün elektrikli Toyota RAV4 modelleri için pil tedarik ederken, iki şirketin mühendisleri pil dizaynları ve öteki sıkıntılar konusunda aksi düştü. Sonuçta ise Toyota, 2017 yılının ortalarında tüm Tesla paylarını sattığını ve işbirliğini durdurduğunu açıkladı.

Lakin 2017’nin akabinde çok şey değişti. Örneğin Tesla, dünyanın en pahalı araba üreticisi olarak Toyota’yı geride bıraktı. Ve artık Güney Kore gazetesi Chosun Ilbo, iki araba üreticisinin tekrar birlikte iş yapmak için bilinmeyen görüşmeler yürüttüğünü argüman ediyor. Habere nazaran görüşmeler, yeni bir küçük elektrikli SUV araç platformunu birlikte üretme üzerinde ağırlaşıyor.

İştirak, Tesla’yı Japonya’da Güçlendirebilir

Haberin ayrıntıları ise şu halde: Tesla elektronik ve yazılımı tedarik edecek, Toyota ise platformu kendisi sağlayacak. Tesla böylelikle Toyota mimarisini kullanarak düşük bir maliyetle kompakt bir SUV piyasaya sürebilecek ve tahminen daha da değerlisi Japonya pazarındaki satış sayıları kıymetli ölçüde artacak.

Tesla şu anda, Japonya pazarında yılda yaklaşık 1.000 araba satıyor. Tesla ve Toyota’dan bu tez ile ilgili resmi bir açıklama ise gelmiş değil.

15 Nisan 2021
93 kez görüntülendi
Etiketler: ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?