TikTok, Platforma Eklediği 2 Yenilikle Zorbalık ve Tacize Savaş Açtı

TikTok, Platforma Eklediği 2 Yenilikle Zorbalık ve Tacize Savaş Açtı

Toplumsal ağ platformları, saldırgan yorumları otomatik olarak algılayan araçlarla siber zorbalığa mahzur oluyor. Örneğin Instagram, 2019’da makûs niyetli yorumları denetim etmek ve kullanıcıları bunları yayınlamadan evvel bilgilendirmek için tasarlanmış yapay zeka dayanaklı bir özellik başlatmıştı.

TikTok da bugün, platformda “nezaketi” teşvik etmeyi amaçladığını söylediği iki yeni misal yeteneği duyurdu. Bu özelliklerden biri, “uygunsuz yahut kaba” bir yorum yazdığınızda göndermeden evvel sizi uyarıyor. Yorumunuzu yayınlamadan evvel yine gözden geçirmenizi ve düzenlemenizi isteyen bir ikaz kutusu açılıyor. Ayrıyeten TikTok, topluluk kurallarını ihlal edebilecek sözler tespit ettiğinde de bir ikaz görüntülüyor. Lakin bu özellik saldırgan yorumları yüzde yüz engellemiyor, çünkü kullanıcı ikaz kutusunu kapattıktan sonra yorumu tekrar de yayınlayabiliyor.

Öteki özellik, içerik oluşturucuların içeriklerinde ne çeşit yorumların görüneceğini denetim etmelerine imkan tanıyor. Onaylanmamış yorumların görüntülerinizde görünmemesi için “Tüm Yorumları Filtrele” özelliğini etkinleştirebiliyorsunuz. Bu özellik, yorum filtreleri menüsünden etkinleştirilebiliyor. Burada spam ve saldırgan yorumları filtrelemeniz ve muhakkak anahtar sözleri engellemeniz mümkün.  

24 Mart 2021
42 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?