Tüm vakitlerin unutulmaz, IMDb puanı yüksek, efsane filmleri! IMDb Top 35!

Tüm vakitlerin unutulmaz, IMDb puanı yüksek, efsane filmleri!  IMDb Top 35!

Tüm vakitlerin en düzgün sinemaları nelerdir? Gelmiş geçmiş en hoş sinemalar hangileri? Sinema severler internet üzerinden en âlâ ve kesinlikle izlenmesi gereken sinemalar listesi üzere aramalar yapıyor. Ortalarında yayınladığı devrin en çok izlenen sinemaları olma unvanına sahip olan sinemalar de bulunuyor.  Yerli ve yabancı, Hollywood, Avrupa sinemasından eski ve yeni en yeterli sinemaları bulabileceğiz IMDb puanlarına listesine nazaran, tüm vakitlerin en uygun sinemalarından oluşan 35 sinemalık bir liste hazırladık.  İşte huzurlarınızda aklımıza yer etmiş 35 unutulmaz efsane sinema;

35. JOKER

IMDb Puanı: 8,4

Joker sineması konusu nedir? Gotham City’de, zihinsel meseleleri olan komedyen Arthur Fleck, toplum tarafından dikkate alınmaz ve berbat muamele görür. Daha sonra kanlı cürüm sarmalına başlar. Bu yol onu egosuyla yüz yüze getirir: Joker.

34. CAN DOSTUM / INTOUCHABLES

IMDb Puanı: 8.5

Can Dostum / Intouchables sinemasının konusu nedir? Can Dostum, felçi bir adam ve ona bakıcılık yapan gencin kıssasını anlatıyor. Varlıklı bir iş adamı ve aristokrat olan Philippe, yamaç paraşütü yaparken geçirdiği kaza sonrası felç olur ve boynundan aşağısı kullanamaz hale gelir. Driss ise hapishaneden şimdi yeni çıkmış bir işsizdir. Philippe 7 gün 24 saat boyunca bakımını üstlenmesi için Driss’i meskenine yatılı yardımcı olarak alınca ikisinin de dünyası değişecektir. Olağan kurallar altında hiçbir vakit yan yana gelmeyecek bu ikili güzeliyle kötüsüyle hayatın tadını birlikte çıkarmaya başlarlar.

33. ASRİ VAKİTLER / ÇAĞDAŞ TIMES

IMDb Puanı: 8.5

Asri Vakitler / Çağdaş Times sinemasının konusu nedir? Çağdaş Vakitler, 1929 yılında tüm dünyada baş gösteren küresel ekonomik krizi periyodunun atmosferini tüm çıplaklığıyla yansıtan bir Charlie Chaplin sineması. Sinema, periyodunun toplumsal ve ekonomik pozisyonu üzerine gerçekçi yorumlar getirir. Bir fabrikada sıkı bir mesaiyle çalışan Şarlo’nun, bu tempoya ayak uyduramaması, beraberinde türlü yanlış anlaşılmalarla akıl sağlının yerinde olmadığına karar verilip hastaneye yatırılması üzere trajideleri bahis alır. Hastaneden çıkan Şarlo, bu defa hedefsizce elinde salladığı kırmızı bayrak yüzünden komünist zannedilerek mahpusa atılır. Her haliyle kara güldürü ve temelli bir tenkit niteliği taşıyan sinemada Şarlo’nun hayatını değiştiren şey ise kimsesiz bir kızla yollarının kesişmesi olur.

32. GELECEĞE DÖNÜŞ / BACK TO THE FUTURE

IMDb Puanı: 8.5

Geleceğe Dönüş / Back to the Future sinemasının konusu nedir? Geleceğe Dönüş’te, mecnun dolu bilimadamı Dr. Brown vakitte seyahati mümkün kılan bir otomobil geliştirir. Bu makineyi birinci kullanan genç Marty ufak bir zamanlama yanlışıyla gelecek yerine geçmişe gönderilir. Otuz yıl öncesine dönen Marty’nin burada yaptığı bir atak, kendi mukadderatını enteresan bir noktaya sürükleyebilecek bir yanlışa sebebiyet verir. Artık Marty’nin yapması gereken tek şey kendi doğumunu bile engelleyecek bu yanılgıyı bir halde düzeltmeye çalışmak olacaktır.

31. PİYANİST / THE PIANIST (2002)

IMDb Puanı: 8.5

Piyanist / The Pianist sinemasının konusu nedir? Wladyslaw Szpilman, savaş patlak verdiğinde 27 yaşındaydı ve Polonya’nın geleceği en parlak konser piyanistlerinden biriydi. Luftwaffe’de radyo istasyonu bombalandığında Chopin’in C minor Nocturne’nü çalıyordu. Tüm Museviler üzere o ve ailesi de meskenlerinden çıkartılarak Varşova gettolarına sürülmüştü. Bu çok yetenekli genç adam yeni ömründe karaborsacıların ve işbirlikçilerin eğlendiği barlarda çalmaya başlamıştır. İşte bu işbirlikçilerden biri onu ve ailesini mevte götüren esir kampı trenlerinden birinden kurtarmıştır. Savaş fısıltıları, direnişçiler ve sürpriz bir Alman subayı sayesinde Szpilman savaşta hayatta kalmayı başarır.

30. SEVGİNİN GÜCÜ / LEON (1994)

IMDb Puanı: 8.5

Sevginin Gücü / Leon sinemasının konusu nedir? Mathilda, New York’ta yaşayan ailesi dağılmış 12 yaşında küçük bir kızdır. Ailesini sevmeyen Mathilda için en pahalı varlığı küçük kardeşidir. Babası uyuşturucu işlerine bulaşınca mafya ailenin tüm bireylerini öldürür. O sırada alışverişte olan Mathilda ise olaydan kılpayı kurtulur ve Leon’un kaldığı daireye saklanır. Leon ise çok itidalli bir katildir. Fakat Mathilda’ya karşı içten bir sevgi besler ve ona kol kanat gerer. Aslında babalık, arkadaşlık üzere kavramlar ona çok yabancıdır.

29. KÖSTEBEK / THE DEPARTED (2006)

IMDb Puanı: 8.5

Köstebek / The Departed sinemasının konusu nedir? Köstebek, mafya ve polis teşkilatı ortasında geçen savaşı anlatıyor. Uzun yıllardan beri mafya tarafından, polis teşkilatına sızmak üzere yetiştirilen adamlar son derece güzel pozisyonlardadırlar teşkilat bünyesinde. Birebir biçimde polisin tıpkı hedefle yetiştirdiği adamları da mafya içinde cirit atmaktadırlar. Lakin vakit her şeyin açığa çıkma vaktidir. Her iki cephede de köstebeklerin var olduğu anlaşıldığında kelam konusu köstebeklerin vefatla burun buruna gelecekleri koşturmaca ve macera başlayacaktır.

28. İTİBAR / THE PRESTIGE (2006)

IMDb Puanı: 8.5

İtibar / The Prestige sinemasının konusu nedir? İtibar, birbirini alt etmeye çalışan iki sihirbazın kıssasını anlatıyor. 19.yy sonlarında Londra’da Robert Angier, sevgili eşi Julia McCullough ve Alfred Borden hem arkadaştırlar hem de bir sihirbazın asistanlarıdırlar. Bir şov esnasında Julia ölünce Robert, onun vefatından Alfred’i kabahatler ve birbirlerine düşman olurlar. Vakit içinde ikisi de hem ünlü olurlar hem de rakip sihirbazlara dönüşerek birbirlerinin sahne üstünde performansını sabote etmeye kalkışırlar. Alfred başarılı bir hile yapınca Robert, rakibinin sırrını çözmek konusunu takıntı halinde getirir ve trajik olaylar birbirini kovalar.

27. PARASİTE / PARAZİT

IMDb Puanı: 8,6

Parasite sineması konusu nedir? Açgözlülük ve sınıf ayrımcılığı, güçlü Park ailesi ile fakir Kim klanı ortasında yeni kurulan simbiyotik alakayı tehdit eder. Kolej çağındaki Ki-woo tarafından manipülasyon konusunda yetiştirilen Kim çocukları, öğretmen ve sanat terapisti misyonlarıyla kendilerini Park ailesinin ortasına acilen yerleştirir. Kim’ler “vazgeçilmez” lüks hizmetler sunarken, Parklar ise habersizce konutlarındaki her şeyi Kim ailesine kaybetmektedir.

26. YILDIZLARARASI / INTERSTELLAR (2014)

IMDb Puanı: 8.6

Yıldızlararası / Interstellar sinemasının konusu nedir? Yıldızlararası’nda, teknik bilgisi ve marifeti yüksek olan Cooper, geniş mısır tarlalarında çiftçilik yaparak geçinmektedir; maksadı iki çocuğuna inançlı bir hayat sunmaktır. Onlarla yaşayan Büyükbaba Donald çocuklara göz kulak olurken, şimdi 10 yaşındaki kızı Murph şaşırtan bir zekaya sahiptir. Geçmişte bıraktığı biliminsanı mesleğini özleyen Cooper’un karşısına bir gün beklenmedik bir teklif çıkar ve ailesinin, dahası insanlığın güvenliği için şiddetli bir karar alması gerekir…

25. YILDIZ SAVAŞLARI: KISIM IV- Yeni Bir Umut (1977) /STAR WARS

IMDb Puanı: 8.6

Yıldız Savaşları Yeni Bir Umut konusu nedir? Luke Skywalker (Mark Hammil) amcası ve teyzesiyle tarım işinde uğraşmaktadır. Ne kadar Akademi’ye katılıp “jedi” olmak istese de amcası buna karşı çıkmaktadır. Bu ortada şeytani bir imparator galaksiyi ele geçiriyor ve “Ölüm Yıldızı” denilen, gezegenleri yok edebilecek güce sahip olan bir gemi yapıyor. Direnişçilerin başı olan Prenses Leia (Carrie Fisher) bu geminin planlarını ele geçiriyor ve R2-D2 (Kenny Baker)’nun içine koyuyor. Bu planların Obi-Wan Kenobi (Alec Guinness)’ye ulaşması gerekiyor. R2-D2 evvel Luke Skywalker’la karşılaşıyor ve birlikte Obi-Wan Kenobi’yi buluyorlar. “Ölüm Yıldızı”nı yok etmek için Han Solo (Harrison Ford) ve Prenses Leia’yla birlikte imparatora savaş açıyorlar.

24. ŞAHANE HAYAT (1946) / IT’S A WONDERFUL LIFE

IMDb Puanı: 8.6

Şahane Hayat konusu nedir? Şahane Hayat’da, üst üste gelen olaylar yüzünden iş adamı George Bailey intiharın eşiğine gelmiştir ve köprünün kenarında sallanmaktadır. Tam o sırada Clarence isimli ‘koruyucu melek’ belirir ve George’u intihar kanısından vazgeçirmek için George’a küçük bir oyun oynamaya karar verir. Bu oyunda George eski hayatına geri dönecektir ve George, hayatındaki insanların George’la hiç tanışmamış olsalardı ne halde bir hayat süreceklerini görecektir. Bu sıradışı tecrübe sonucunda George düzgün niyetinden ötürü ne kadar çok beşere yardım ettiğini anlar ve hayatının pahasının farkına varır.

23. KUZULARIN SESSİZLİĞİ (1991) / THE SILENCE OF THE LAMBS

IMDb Puanı: 8.6

Kuzuların Sessizliği konusu nedir? Akademiden mezun olmuş genç FBI casusu Clarice Starling, FBI casusu kurbanlarının derilerini yüzen sapık bir katilin elinden bir bayanı kurtarmaya çalışır. Clarice, katila ulaşmak için diğer bir psikopat olan ünlü hekim Hannibal Lecter ile yakınlaşır. Lecter’dan bilgi alması için evvel onun itimadını kazanması gerekmektedir.

22. HAYAT HOŞTUR / LIFE IS BEAUTIFUL (1997)

IMDb Puanı: 8.6

Hayat Hoştur konusu nedir? Hayat Güzeldir’de, başkahramanımız hayat dolu Guido’nun hoşlar hoşu öğretmen Dora’ya vurulur ve tüm mahzurlara karşın evlenirler. Akabinde bir de çocuk sahibi olan çiftin hayatlarındaki tüm pürüzler ortadan kalktığında savaş patlak verir. Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido, oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olarak söyleyecek; oğlu, oyunu muvaffakiyetle tamamlarsa ödül olarak çok istediği bir oyuncak tankı armağan edecektir.

İkinci Dünya Savaşı’nın sivillerin üzerindeki yıkıcı tesirini beyaz perdeye en uygun uyarlayan sinemalardan biri olan Hayat Hoştur, tüm aksiliklere karşın her daim bir umut ışığı olduğunu isminde olduğu üzere, içeriğinde de barındırıyor.

21. İLAH KENT (2002) / CIDADE DE DEUS

IMDb Puanı: 8.6

İlah Kent konusu nedir? Tanrıkent, şiddet dolu art sokaklarda yaşayan iki arkadaşın öyküsünü anlatıyor. Sinemada kendilerine farklı yollar seçen çocukların gözünden Tanrıkent’in yokedici gelişimine tanıklık ederiz. Tanrıkent 2002’nin olay sinemalarından biri. Rio De Janerio’nun cürüm dolu gecekondu mahallelerinden geçen, izleyiciyi altüst eden bir sinema.

20. YEDİ (1995) / SE7EN

IMDb Puanı: 8.6

Yedi sinemasının konusu nedir? Cinayet masasından iki dedektif bir seri katilin peşine düşer. Bu katil, cinayetleri dünyayı yedi ölümcül günahtan temizlemek için işlemektedir. Bu günahları işleyenlerden bir liste yapan katil, kendini ilahın vazifelisi sayar ve kurbanlarını zalimce öldürür. Direktör David Fincher imzalı sinema,sürükleyici konusu ve oyuncuların performanslarıyla tüm dünyada gişede büyük muvaffakiyet yakalamıştı.

19. YEDİ SAMURAY- KANLI PİRİNÇ (1954) / SEVEN SAMURAY

IMDb Puanı: 8.6

Yedi Samuray konusu nedir? Yedi Samuray, haydutların saldırdığı yoksul bir köyü müdafaaya çalışan samurayların kıssasını anlatıyor. Usta Samurai Kambei’nin cüreti ve fedakarlığına şahit bir küme köylü ondan daima olarak haydutlardan köylerini muhafazasını isterler. Kambei bu isteği rastgele bir çıkarı olmamasına karşın kabul eder ve birinci olarak kısa mühlet sonra müridi olan genç samurai Katsushiro’yu, akabinde da güç kullanmaya meraklı bir samurai olarak görünen, ancak sonradan bir çiftçinin oğlu olduğu ortaya çıkan Kikuchiyo’yu yanına alır.Takımına dört yeni samurai daha ekleyerek köyü savunmaya girişen Kambei köylüler tarafından heyacanla karşılanır,herkesin sevgisini kazanır; bir mühlet sonra onlara kendilerini savunmayı öğretmeye başlar. Bu ortada haydutlar köyün sonlarında dolaşmakta ve yeni atakları için uygun bir vakit kollamaktadırlar…

18. GUGUK KUŞU (1975) / ONE FLEW OVER THE CUCKOO’S NEST

IMDb Puanı: 8.6

Guguk Kuşu konusu nedir? Yepyeni ismi “One Flew Over the Cuckoo’s Nest” ile tıpkı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan sinema, akıl hastası numarası yaparak güvenlik tedbirleri daha az olan bir akıl hastanesine sevkedilen bir mahkûmun (Jack Nicholson) geçirdiği vakti mevzu alıyor. Mahkûm, bu müddet içerisinde hem kaçma planları yapıyor hem de akıl hastanesindeki öbür hastalarla farklı bir diyalog kuruyor. Terapilerdeki kendi başına buyruk hareketleri ve özgürlüğe olan düşkünlüğü nedeniyle öteki hastalara berbat örnek olduğunu düşünen baş hemşire Mildred (Louise Fletcher) ile de büyük sıkıntılar yaşıyor.

17. SIKI DOSTLAR (1990) / GOODFELLAS

IMDb Puanı: 8.6

Sıkı Dostlar konusu nedir? Henry Hill, Jimmy Conway ve Tommy De Vito ismindeki iki gangsterle birlikte bir soygun düzenler. Jimmy ve Tommy, Henry’den öbür soyguna karışan herkesi öldürür ve akabinde mafyada süratli bir yükselişe geçer. Gangster çetesi içinde hiyerarşik bir yapılanma vardır ve Henry bu durumu kendine yediremez.

16. MATRİX (1999) / THE MATRIX

IMDb Puanı: 8.6

Matrix konusu nedir? Bir yaşanan gerçek vardır, bir de yaşananın ötesinde olan gerçeklik… Biri düş, oburu ise Matrix! Neo,son derece tehlikeli bir adam olan Morpheus’un gerçeği bildiğine inanmaktadır. Bir gece Neo, kendisini öbür bir dünyaya götürebilecek hoş yabancı Trinity ile tanışır. Bu kızın götüreceği dünyada, Neo Morpheus’u bulacak ve Matrix hakkında bir şeyler öğrenecektir. Neo, Tam olarak kavrayamadığı şeylerin ömrünü denetim ettiğini biliyor.. Nedir bu Matrix?

15. YÜZÜKLERİN EFENDİSİ: İKİ KULE (2002) / THE LORD OF THE RİNGS: THE TWO TOWERS

IMDb Puanı: 8.7

Yüzüklerin Efendisi: İki Kule konusu nedir? J. R. R. Tolkien’nin İki Kule isimli kitabından uyarlanmış ve Peter Jackson tarafından yönetilmiş 2002 yılında gösterime giren fantezi sinemasıdır. Sinemanın olay örgüsünde, Frodo ve Sam’in yüzüğü yok etmek için Mordor’a giderken onun eski sahibi Gollum ile tanışmaları, Aragorn, Legolas, ve Gimli’nin Gandalf’ın dirilişi ile birlikte Rohan’ı savunmaya gitmesi ve Merry ile Pippin’in tutsaklıktan kaçmalarından sonra bir Ent olan Treebeard ile tanışmaları olmak üzere üç öykü anlatıldı.

14. YILDIZ SAVAŞLARI: İMPARATOR (1980) / STAR WARS: EPISODE V- THE EMPIRE STRIKES BACK

IMDb Puanı: 8.7

Yıldız Savaşları İmparator konusu nedir? Yıldız Savaşları: İmparator’da, İmparator Darth Vader’ın da yardımıyla asileri ezerek kozmosu hakimiyeti altına almaya çalışmaktadır. Casus robotlar sayesinde asilerin merkezinin Hoth gezegeninde olduğunu öğrenir ve birlikleri oraya gönderirler.Luke Skywalker, Han Solo ve Prenses Lea, son anda Bulut Kenti’ne kaçarlar. Luke bu ortada Yoda’yı bulmak ve Jedi eğitimini tamamlamak üzere yola çıkar.Kahramanlarımız bir ortaya gelip İmparator’u yenebilecekler midir?

13. BAŞLANGIÇ (2010) / INCEPTION

IMDb Puanı: 8.7

Başlangıç sinemasının konusu nedir? Dom Cobb (Leonardo DiCaprio) çok yetenekli bir hırsızdır. Uzmanlık alanı, zihnin en savunmasız olduğu düş görme anında, bilinçaltının derinliklerindeki kıymetli sırları çekip çıkarmak ve onları çalmaktır. Cobb’un bu nadir mahareti, onu kurumsal casusluğun tehlikeli yeni dünyasında aranan bir oyuncu yapmıştır. Lakin, tıpkı vakitte bu durum onu milletlerarası bir kaçak yapmış ve sevdiği her şeye mal olmuştur.

Cobb’a içinde bulunduğu durumdan kurtulmasını sağlayacak bir fırsat sunulur. Ona hayatını geri verebilecek son bir iş; tabi şayet imkânsız “başlangıç”ı tamamlayabilirse. Eksiksiz soygun yerine, Cobb ve kadrosundaki profesyoneller bu sefer tam aykırısını yapmak zorundadır; vazifeleri bir fikri çalmak değil onu yerleştirmektir. Şayet başarırlarsa, harika hata bu olacaktır.

Fakat ne dikkatle yapılan planlamalar, ne de uzmanlıkları onları, her hareketlerini evvelden iddia ettiği anlaşılan tehlikeli düşmanlarına karşı hazırlıklı kılabilir. Bu, gelişini yalnızca Cobb’un görebildiği bir düşmandır. Olay yeri ise zihniniz.

12. FORREST GUMP (1994)

IMDb Puanı: 8.8

Forrest Gump konusu nedir? Forrest Gump, zeka düzeyi 75 olan bir erkeğin hayatını ele alıyor. Zeka düzeyi nedeni ile devlet okullarına girmekte bile zorlanan Forrest Gump vakitle akla mantığa uymayan başarılara imza atıyor. Her ne kadar zeka düzeyi düşük olsa da fizikî olarak son derece sağlam olan Forrest Gump, vakitle gelişen olaylar zincirinde bizi hayal edemeyeceğimiz bir dünyaya götürüyor.

11. DÖVÜŞ KULÜBÜ (1999) / FIGHT CLUB

IMDb Puanı: 8.8

Dövüş Kulübü konusu nedir? Oregon Üniversitesinde yüksek lisansını yapan Chuck Palanhiuk’un uzak olmayan bir gelecekte geçen ve başı karışık genç bir erkeği husus alan romanından yola çıkılarak çekilen Fight Club’da sineması anlatan, ünlü bir araba firmasında âlâ bir işe sahiptir. Tek düze ömrü kronik uykusuzluk problemiyle çekilmez bir hale gelmiştir. Ailesi ve yakın bir arkadaşı olmayan Jack hekiminin tavsiyesi üzerine kanserli hastaların terapi kümesine katılır. Bu toplantılar esnasında Marla’yla tanışır o da genç adam üzere hasta olmadığı halde kümenin toplantılarına katılmaktadır. Jack’in ve Marla’nın uğraşları tüketici kültürünün anlamsızlığına karşı bir duruştur adeta meslek sahibi lakin yanlız insanların bir yansısı. Jack’ın nesli meyyit bir nesildir. Bir seyahat sonrası meskeninin yanmış olduğunu gördüğünde arayabileceği tek kişinin seyahat sırasında tanıştığı sabun satıcısı Tyler Durden olmasıda adeta bunun bir delilidir. İçilen birkaç biranın akabinde park yerinde Tyler, kahramanımızı kendine vurması için kışırtacaktır. Ortalarında başlayan bu arbede Jack’in hayatını değiştirecektir. Bir mühlet sonra Jack Tyler’ın yanına taşınır. Tyler’ın liderliğinde bir dövüş kulübünün kuruluşuyla bu kulübde sayıları elliyi aşmamak kaydıyla genç erkekler birbirleriyle dövüşmeye başlayacaklardır. Kısa müddette tanınan hale gelen kulüp ve Tyler Durden süratli bir formda bu meyyit kuşağın mesihi haline gelir.

10. YÜZÜKLERİN EFENDİSİ: YÜZÜK KARDEŞLİĞİ (2001) / THE LORD OF THE RINGS: THE FELLOW SHIP OF THE RINGS

IMDb Puanı: 8.8

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği konusu nedir? Çok eski çağlarda Elf demircileri, güç yüzüklerini sihirli ustalıklarıyla yapmış ve Karanlıkların Efendisi Sauron, bu yüzükleri işleyip kendi gücüyle doldurmuştur. Daha sonra kendisinden çalınan, başka tüm yüzüklere hükmeden, Tek Yüzüğü bütün gücüyle tüm  Orta Dünya’da aramasına karşın bulamamıştır. Yüzük, Shire Bölgesi’nde yaşayan Frodo Baggins isimli bir hobbitte bulunmaktadır. Lakin çok büyük bir güce sahip bu yüzüğü yok etmek gerekmektedir. Frodo ve arkadaşları, öbür ırklardan gelen arkadaşlarıyla birlikte yüzük kardeşliğini oluşturur ve hepsi bu seyahatte büyücü Gri Gandalf’ı izler.

9. ÂLÂ, MAKÛS VE NAHOŞ (1996) / Vilayet BUONO, Vilayet BRUTTO, Vilayet CATTIVO

IMDb Puanı: 8.8

Âlâ, Makus ve Nahoş konusu nedir? Uygun, Makus ve Yakışıksız, üç silah arkadaşının maceralarını mevzu ediyor. Ortak bir gayeye yanlışsız değişik nedenlerle yol almakta olan üç silah arkadaşı aslında mukadderat açısından yolları kesişmiş insanlardır. İsimleri Yeterli, Makus ve Nahoş olan bu bireyler için o periyottaki Amerikan İç Savaşı bir araçtır. Uygun ile Çirkin’in risk barındıran lakin yeterli para getiren işleri mevcuttur. Nahoş, aranan azılı bir hatalı olduğu için Düzgün onu adalete teslim edip evvel mükafatını alıyor sonra da darağacından riskli bir metot ile kurtarıp bir sonraki işe kadar sağ kalmasını sağlamaktadır. Bir gün zımnî bir hazinenin ortaya çıkmasıyla ikilinin ortaları bozulur. Onlar birbirleriyle didişirken ortaya üçüncü bir hazine avcısı çıkar; o da Makûs ismindeki kişidir. Artık her şeyin öbür türlü yaşanma vaktidir…

8. UCUZ ROMAN (1994) / PULP FICTION

IMDb Puanı: 8.8

Ucuz Roman konusu nedir? Ödül avcısı Butch Coolidge şeytanla yaptığı bir muahedede ödemeyi durdurmaya karar verir. Honey Bunny ve Pumpkin, hayatlarına biraz hareket katmak isteyen genç ve birbirlerine aşık bir çift soyguncudur. Bu ortada iki işi âlâ bilen gangster, Vincent Vega ve Jules, günlük işlerinden biri olarak,patronlarına ödemeyi geciktiren bir kaç sahtekar genci vurmaya masraflar. Vincent işverenin genç ve hoş karısına bebek bakıcılığı yapmakla da görevlendirilirken ortağı kabahat hayatına son vermeye karar verir. Bahadır bir boksör ise para karşılığı hile yapmayı redderek kentten kaçar. Mukadderat bu karşıt tipleri mutheşem bir raslantı sonucu bir ortaya getirecektir.

7. YÜZÜKLERİN EFENDİSİ: HÜKÜMDARIN DÖNÜŞÜ (2003) / THE LORD OF THE RINGS: THE RETURN OF THE KING

IMDb Puanı: 8.9

Yüzüklerin Efendisi: Hükümdarın Dönüşü konusu nedir? Yüzüklerin Efendisi: Hükümdarın Dönüşü, Tek Yüzük’ün yok edilmesi için verilen çabayı bahis ediyor. Sauron’un orduları büyüdükçe büyümektedirler. Frodo ve onun can dostu Sam, endişe dolu bir seyahatin göbeğinde, vahim Mordor’a adım adım yaklaşmaktadırlar. Tek yüzük yok edilmelidir ve güzellik bunun için savaşmaya hazırdır. Art planda ise insan, elf ve cüce orduları, karanlık güçlerin karşısında tüm eski düşmanlıklarına karşın bir ortaya gelmişlerdir. Hepsi birden küçücük bir Hobbit’in eline ve onun yeteneklerine bakmaktadırlar. Orta Dünya’nın yazgısı belirli olmak üzeredir. Lakin Tek Yüzük’ü sahiplenmek, kimi vakit taşıyanına daha cazip gelebilir.

6. SCHINDLER’İN LİSTESİ (1993) / SCHINDLER’S LIST

IMDb Puanı: 8.9

Schindler’in Listesi konusu nedir? Schindler’in Listesi, Oskar Schindler isimli bir Alman işadamının 2. Dünya Savaşı vaktinde Polonya’da kurduğu fabrikada Yahudi emekçileri çalıştırması ve bu sayede 1100 Yahudi’nin hayatını kurtarmasını husus alıyor. Gerçek bir hayat kıssasından uyarlanan sinema, ünlü direktör Steven Spielberg’in en kıymetli yapıtları ortasında sayılan ve ona Oscar kazandıran bir üretimdir.

5. 12 ÖFKELİ ADAM (1957) / 12 ANGRY MEN

IMDb Puanı: 8.9

12 Öfkeli Adam konusu nedir? 12 Öfkeli Adam, cinayetle suçlanan bir genç ile ilgili karar vermekle yükümlü 12 heyet üyesinin karar verme sürecini husus ediyor. Latin Amerikalı bir genç adam, babasını öldürdüğü gerekçesiyle cinayetle suçlanır. Sanığın kaybettiğini söylediği bir bıçak ise cinayetin işlendiği odada bulunmuştur, gencin mahkemeye sunduğu savunma zayıftır ve olan biteni duyduklarını söyleyen pek çok şahit vardır. Sanık hatalı bulunduğu taktirde idama mahkum edilecektir.Jüri sonuçları pek de şaşırtan değildir: 12 heyet üyesinden yalnızca sekiz numaralı heyet üyesi Davis ‘suçsuz’ kararı tarafında oy vermiştir. Davis’in heyet üyelerini ikna etmeye çalışması esnasında her heyet üyesinin ‘suçlu’ kararı vermesinin gerisinde ise, ortalarında yabancı düşmanlığı, kanuna çok inanç, çoğunluğa uyma, geçmişle hesaplaşma üzere farklı şahsî sebepler olduğu ortaya çıkacaktır.

4. KARA ŞÖVALYE (2008) / THE DARK KNIGHT

IMDb Puanı: 9.0

Kara Şövalye konusu nedir? Kara Şövalye, halk için büyük bir tehdit oluşturan Joker’in ortaya çıkması ile kaosa dönen Gotham Sokakları’nın yine kurtarıcılığını üstlenen Batman’in kıssasını mevzu ediyor. Kabahat işleyenlerden arındırılan bir yer, bir vakit sonra yine tehdit altında kalabilir ve işte o vakit tekrar kolları sıvayacak olanların çabası de daha keskin olarak hayata geçecektir. Batman, Teğmen Gordon ve Savcı Harvey Dent bir ortaya gelerek Gotham Sokakları’nda bu işi kotarmış olsalar da apansızın ortaya çıkan Joker, işleri kötü halde bozar. Onun dehası ile baş etmek kolay olmayacaktır. Gotham eski karmaşa dolu günlerin eşiğindedir. Batman yine kurtarıcılığa soyunurken kendi varlığının bulduğu manası da sorgulamaya başlar. O aslında hatalıların sayısını azaltıyor mudur yoksa çoğaltıyor mudur bunu hakikaten anlamak isteyecektir.

3. BABA 2 (1974) / THE GODFATHER: PART II

IMDb Puanı: 9.0

Baba 2 konusu nedir? Genç Vito Corleone 1910’larda Sicilya’dan New York’a göç eder. Ailesinin geçimini sağlayabilmek için çeşitli işlerde çalışır ve yavaş yavaş yükselmeye başlar. Michael Corleone ise 1950’lilerde ailesinin işlerini düzenlemek için Las Vegas, Hollywood ve Küba ortasında mekik dokumaktadır.

Baba 2, 1972 üretimi birinci sinemanın devamı niteliğinde, tekrar müellif Mario Puzo ve direktör Francis Ford Coppola’nın ellerinden çıkmış usta işi bir imal. Sinema, altı adet Oscar mükafatı kazanmıştır.

2. BABA (1972) / THE GODFATHER

IMDb Puanı: 9.1

Baba (The Godfather) konusu nedir? Baba, 40’lar ve 50’lerin Amerika’sında, bir İtalyan mafya ailesinin destansı hikayesini husus alıyor. Don Corleone’nin kızı Connie’nin düğününde, ailenin en küçük oğlu ve bir savaş gazisi olan Michael babasıyla barışır. Bir suikast teşebbüsü, Don’u artık işleri yönetemeyecek duruma düşürünce, ailenin başına Michael ve ağabeyi Sonny geçer. Danışmanları Tom Hagen’in de yardımlarıyla başka ailelere savaş açan Corleone ailesi, eski moda prosedürleri de değiştirmeye başlar.

1. ESARETİN BEDELİ (1994) / THE SHAWSHANK REDEMPTION

IMDb Puanı: 9.2

Esaretin Bedeli konusu nedir? Esaretin Bedeli, Andy ve Red isimli iki mahkumun parmaklıklar gerisinde kurdukları dünyanın öyküsünü anlatıyor. Andy Dufresne, genç ve başarılı bir bankerdir. Karısını ve karısının sevgilisini öldürmek kabahatinden yargılanır ve ömür uzunluğu mahpus cezası alır. Shawsank Hapishanesi’nde dayak, azap, tecavüz, her türlü durum yaşanmaktadır ama Andy yine de hayata bağlı ve optimisttir. Bu tavrı etrafındakileri de tesirler. Andy umutlu bakış açısıyla etrafındaki tüm mahkumları, parmaklıklar gerisinde bile özgür bir ömür olabileceğine inandırır. Andy’nin bu eforlarına ortak olacak bir arkadaşı da olacaktır: Red.Bir Stephen King uyarlaması olan sinemada Morgan Freeman ve Tim Robbins başrolde. Sinema, 1995’te, ortalarında en âlâ sinema adaylığı da olmak üzere tam 7 kısımda Oscar’a aday gösterildi.

  • Gelmiş geçmiş dünyanın en düzgün 13 virüs bahisli sineması
  • En yeterli Türk güldürü sinemaları neler? Son yılların puanı yüksek 15 Türk sineması
  • En yeterli Netflix dizileri! En yüksek puanlıları seçtik!
  • Tüm vakitlerin en düzgün 100 dizisi… IMDb Top 100

28 Nisan 2021
50 kez görüntülendi
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?