Türk Sinema ve Tiyatrosunun Değerli İsmi Rasim Öztekin Hayatını Kaybetti

Türk Sinema ve Tiyatrosunun Değerli İsmi Rasim Öztekin Hayatını Kaybetti

Türk sinema ve tiyatrosunun değerli ismi Rasim Öztekin, 62 yaşında hayatını kaybetti. Dün geçirdiği kalp krizinin akabinde yapılan müdahale ile hayata döndürülen Öztekin, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Rasim Öztekin’in vefatını Twitter’da yayınladığı ileti ile duyurdu. Koca bildirisinde, Rasim Öztekin için “Televizyon olan her meskende aileden biriydi” cümlesini kurdu.

Dizi, tiyatro ve sinema oyuncusu Rasim Öztekin, geçirdiği kalp rahatsızlığından sonra, Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanemizde yapılan bütün müdahalelere karşın hayatını kaybetti. Televizyon olan her meskende aileden biriydi. Başımız sağ olsun. pic.twitter.com/0SOZYIAg7e

— Dr. Fahrettin Koca (@drfahrettinkoca) March 8, 2021

Rasim Öztekin Kimdir?

14 Ocak 1959 tarihinde İstanbul’da doğan Rasim Öztekin, Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Basın Yayın Yüksek Okulu’ndan mezun oldu. Profesyonel tiyatro hayatına, Ferhan Şensoy’un Ortaoyuncular topluluğu ile adımını attı.

Ferhan Şensoy , 2016 yılında Kel Hasan Efendi’nin kavuğunu Rasim Öztekin’e devretmişti. 2020 yılında ise Öztekin, kavuğu Şevket Çoruh’a devretti. Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’ndeki periyot merasiminde, kavuğu aldıktan 3 ay sonra kalp rahatsızlığı nedeniyle sahnelerden uzak kalmak zorunda kaldığını söylemiş ve bu nedenle en mağdur kavuklu olduğunu belirtmişti. 

Kavuğu devretme kararını verdikten sonra Ferhan Şensoy‘a danıştığını ve onun da onayını aldıktan sonra Şevket Çoruh’u aradığını söyleyen Öztekin, “Oynayamayacaksam kavuğun bende olmasının bir manası yoktu. Zira kavuklunun oynaması lazım onun için çabucak devretmek istedim” diye konuşmuştu.

Güle Güle Godot, Haldun Taner Kabare, Biri Bizi Dikizliyor ve Boşgezen ve Kalfası üzere onlarca tiyatro oyununda karşımıza çıkan Rasim Öztekin, birebir vakitte sinema ve televizyon dünyası için de kıymetli isimlerin başında geliyordu. 

Son olarak Baba Parası sinemasında karşımıza çıkan Rasim Öztekin’in rol aldığı başka kıymetli sinemalar ortasında Düğün Dernek, Çalgı Çengi, Mandıra Filozofu, Gelecekten Bir Gün ve Kabadayı üzere değerli imaller bulunuyor.

TV dünyasında ise Rasim Öztekin, bilhassa Seksenler dizisinde oynadığı Fehmi karakteriyle gönüllerde taht kurmuştu. Ayrıca Öztekin, Kardeş Hissesi, Hırsız Polis ve Geniş Aile üzere uzun soluklu dizilerle de  evlerimize konuk olmuştu.

11 Mart 2021
81 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?