Türkçe Warface neler getiriyor?

Türkçe Warface neler getiriyor?

CHIP Online: Merhaba Ivan, öncelikle Warface olarak Türkiye’ye beğenilen geldiniz. MY.GAMES olarak Türkiye sunucularını açma süreciniz nasıl gelişti?

Ivan Pabiarzhyn: CHIP Mecmuası okurlarına selamlar! Evet, Şubat ayında oyundaki Türkçe yerelleştirmenin yanı sıra Türkiye’de özel bir sunucuyu hayata geçirdik. Gerçekleşen bu yenilikle Warface, dünya çapında farklı platformlarda 100 milyondan fazla oyuncudan oluşan devasa bir topluluğu bir ortaya getiriyor. Temel odaklandığımız noktalardan bir tanesi oyunlarımızı hem yeni kitlelere ulaştırmaya devam etmek hem de bu oyunları mümkün olduğunca çok sayıda global oyuncu için erişilebilir kılmak.

Bu manada MY.GAMES olarak Türkiye’ye resmi geri dönüş stratejisi içerisindeydik. Oyunumuzun geçtiğimiz yıllardan beri ne kadar geliştiğini, içerik açısından ne kadar varlıklı olduğunu, birçok eşsiz gerçekçi silah, çeşitli zorluklar ve oyunda ilerlemek için satın almalara takılmaksızın geniş fırsatlarla oyunun ne kadar büyüleyici olabileceğini Türk oyunculara göstermek istedik. Bunun için oyunun Türkçe yerelleştirilmesini hazırlarken pazarda mahallî bir ortak bulduk, bir pazarlama hareket planı hazırladık ve çalışmalara başladık.

Gelecekte neler bekleyebiliriz?

Warface’in üreticisi MY.GAMES’in Franchise Yöneticisi Ivan Pabiarzhyn

CHIP Online: Warface bilhassa grafik manasında öne çıkan bir FPS oyunu. Siz MY.GAMES olarak oyunun hem geliştirme hem de yayıncılık faaliyetleriniz yönetiyorsunuz. İlerleyen vakitlerde Warface’de nasıl gelişmeler göreceğiz?

Ivan Pabiarzhyn: 2021 yılı için oyunda hem PvP, PvE hem de öbür içerikler için daha fazla yeni harita var. Ayrıyeten sırf silahların özelliklerini değil, tıpkı vakitte fizikî görünümlerinin değiştirilmesini yahut belli modüllerin eklenip çıkarılmasını da sağlayacak bir 3D izleme sistemi geliştiriyoruz. Bu sistem zati oyunun konsol versiyonunda çalışıyor, bu yıl PC versiyonuna da getirmeyi planlıyoruz. Böylelikle gelecekte oyunun tüm versiyonları için tıpkı anda yeni silahlar geliştirebileceğiz. Bunun dışında itibar sistemi uygulaması (rütbe sistemindeki güncellemeler) üzere pek çok planımız var.

8 yıllık bir canlı servis oyunu olarak dalda rekabet etmek ve oyuncular için ilgi alımlı olmaya devam etmek hayli güç. Güncellemeleri nizamlı aralıklarla yayınlama kuralımız var. Bu nedenle, Aralık 2020’den itibaren, kıymetli oyun içi güncellemeleri teknik özellik değişiklikleriyle birleştiren Warface dönemlerini hayata geçirdik. Her çeyrekte bir dönem yayınlamaya çalışıyoruz. Buna ek olarak, her ay  oyun içi bir aktiflik yahut yeni silahlar üzere tertipli içeriklere sahip bir turnuva yayınlıyoruz. Ayrıyeten oyun içi yanlışlara, ömür kalitesi iyileştirmeleri ve düzeltmeleri de getiriyoruz

Ek olarak oyuncuları iştirakleri için ödüllendirmek istiyoruz. Bu nedenle oyunda her yeni içerik oluşturduğumuzda her vakit yeni görünümler, yeni ekipman, yeni rozetler ve gibisi üzere yeni mükafatlar ekliyoruz. Böylece bir oyuncu Warface’e her katıldığında, onu oyunda başarılı olmaya motive eden teşviklere sahip oluyor.

CHIP Online: Türkiye yatırımlarınıza dönelim. Ülkemizdeki Warface oyuncuları için ne üzere çalışmalar planlıyorsunuz?

Ivan Pabiarzhyn: Her lokal pazar benzersizdir. Bu kapsamda oyunu yayınlamadan evvel Türkiye’deki oyun topluluğu eğilimlerini ve tercihlerini değerlendirdik. Ayrıyeten, toplumsal medya aracılığıyla Türkiye’deki oyunculardan topladığımız geri bildirimleri ve rastgele bir vakitte muhtaçlık duyulması halinde gerçekleştirdiğimiz özel araştırmaları da takip ediyor ve dikkate alıyoruz. Topladığımız her şey daha sonrasında mahallî oyuncular için özel turnuvalar yahut ikram kampanyaları düzenlemek ya da lokal tatil kutlamalarını desteklemek üzere mahallî aktiflik planımızı şekillendirmek için kullanılıyor. Örneğin, Nisan ayında Türkiye’deki oyuncular için ekip bazlı 2 turnuva düzenlemeyi planlıyoruz.

CHIP Online: Espor konusunda Türkiye çok büyük potansiyele sahip bir ülke pozisyonunda yer alıyor. Espor manasında Warface globalde ve yerelde ne üzere çalışmalar gerçekleştiriyor?

Ivan Pabiarzhyn: Oyunun bu istikametini organize etmemize yardımcı olan çok güçlü bir e-spor takımımız var. Common, Casual, Pro Master ligler üzere çeşitli liglerle sistemli çabalarımız var. Organizasyonlarımız BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) bölgesi, Avrupa ve Kuzey Amerika bölgelerinde gerçekleşiyor. Türkiye’ye gelince, Türkiye’de internet kafelerin hayli tanınan olduğunu biliyoruz. Bu sebeple  şimdiden tarafta de çalışmalara başlıyoruz.

CHIP Online: Pandemi boyunca dünyada ve Türkiye’de oyun dalı değerli bir büyüme gösterdi. Warface bu periyodu nasıl geçirdi?

Ivan Pabiarzhyn: Yanlışsız, Warface ve MY.GAMES genel olarak bir istisna değildi. Salgın başladığından beri, tüm yıl boyunca olduğu üzere 2020’nin 2. çeyreğinde de büyük bir büyüme gördük. Warface için muhakkak bir sayı açıklayamasam da, MY.GAMES için toplam oyuncu sayısına 165 milyon oyuncu daha eklenerek dünya çapında 770 milyon şahsa ulaştığını söyleyebilirim. En fazla büyüme ABD pazarının yanı sıra kimi Avrupa ülkeleri ve Japonya’da gerçekleşti. Toplam gelir artışı 0,5 milyar dolara ulaştı. Yıllık sonuçlardan epeyce mutlu kaldık.

CHIP Online: Türkiye’deki Warface oyuncularına ve CHIP okurlarına bir bildiriniz var mı?

Ivan Pabiarzhyn: Türkiye’deki oyuncuların oyunumuzu oynamaktan keyif alacağını umuyoruz. Bu yüzden tüm oyuncuların Warface’i denemelerini ve niyetlerinizi bizimle paylaşmalarını diliyoruz. Görüşleriniz bizim için çok önemli!

Ivan Pabiarzhyn kimdir?

Oyun sanayisinde geniş bir tecrübeye sahip olan Ivan, profesyonel mesleğine 2008 yılında EPAM Systems’a Kalite Denetim Mühendisi olarak başlamıştır. 2009 yılında takviye hizmetlerinden kıdemli yapımcılığa kadar meslek yaptığı Nival şirketine geçti. Level-R, Seven Souls Online ve Forsaken World üzere projeleri yönetti. 2015 yılında MY.GAMES grubuna dahil oldu ve halihazırda Warface Franchise Yöneticisi konumunda PC, PlayStation 4, Xbox One ve çeşitli öbür platformlarda oyun geliştirme süreçlerini yönetiyor.

04 Mayıs 2021
40 kez görüntülendi
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?