Türkiye’de Üretilen Birinci Telefon: OPPO A15s İncelemesi

Türkiye’de Üretilen Birinci Telefon: OPPO A15s İncelemesi

OPPO, sonunda bir müddettir hayata geçirmeye çalıştığı üretim tesisinin kapılarını açtı. İstanbul / Tuzla’da faaliyetine başlayan tesis, birinci hasadını da verdi ve OPPO A15s, şirketin ülkemizde ürettiği birinci akıllı telefonu oldu.

Lakin elbette iddia edebileceğiniz üzere üretim derken bu, telefonun içindeki modüllerinin üretimi manasına gelmiyor. En azından şimdilik. Yurt dışından gelen modüller burada birleştiriliyor ve paketlenerek süratlice satış kanallarına sevk ediliyor.

Bu söylediğimiz küçümsenmesin, çünkü bunun ülkemize sağladığı katkı aslında epeyce fazla. Bir kez istihdam kapısı açılıyor. Öte yandan ülkeye memleketler arası ölçekte yatırımda bulunuluyor ve dolayısı ile bu atak, öteki üreticilerin de dikkatini çekiyor. Hatta o denli ki, OPPO’dan çabucak sonra Xiaomi de geçtiğimiz günlerde İstanbul / Avcılar’da kurduğu fabrikasının kapılarını açmıştı. Öte yandan Samsung da akıllı telefonlarının bir kısmını Esenyurt’taki bir fabrikada üretiyor. O nedenle bu ataklar bir oldukça kıymetli.

Pekala, gelelim artık telefona. OPPO’nun Türkiye’de üretilen birinci “Made in Turkey” telefonu OPPO A15s nasıl bir telefon, özellikleri neler ve bizlere neler sunuyor?

OPPO A15s Tasarımı Nasıl?

Artık, Türkiye’de üretildi diye demiyorum fakat OPPO A15s sahiden de hayli şık bir telefon olmuş. Şöyle yandan bakın, arttan bakın yahut önden bakın, son devrin trendlerini takip eden, ziyadesiyle şık ve şık görünen, hayli ince ve geniş ekran sahibi bir telefon modeli.

Telefonun kalınlığı 7.9 mm olurken, kenarlara hakikat daha da inceliyor ve elde çok istikrarlı, hoş duruyor. Mavi ve siyah renkleriyle bulabileceğiniz telefon, elimde Dinamik Siyah olarak isimlendirilen parlak siyah rengiyle yer alıyor.

Telefonun ardı plastik yapıda tasarlanmış. Lakin kolay bir plastik değil. 3D art kapağı ile birlikte, Samsung’un telefonlarında Glasstic ismini verdiği materyal üzere durduğunu söyleyebiliriz.

Telefonun ilişkilerine baktığımızda, alt kenarda 3.5 mm kulaklık girişinin olduğunu, onu microUSB portu ile hoparlörün takip ettiğini görüyoruz. Evet, microUSB kontağı mı kaldı artık demekte haklısınız. Lakin bu sınıf giriş / orta segment modellerinde hala vakit zaman görebiliyoruz, OPPO A15s de bunlardan biri oluyor.

Telefonun sağ kenarına baktığımızda burada ses ve güç butonlarını, sol yandaysa bir çekmecede SIM kart ile microSD kart yuvasını buluyoruz.

Çabucak art yüzünde parmak izi sensörünün fizikî olarak yerleştirildiği telefonda, bu sensör ziyadesiyle akıcı çalışıyor. Bunu hayli beğendik. Hatta ekrana entegre olarak çalışan yeni jenerasyon sensörler bile bazen tekleme yahut tanımamazlık yapabiliyor. Ona rağmen bu sensörün akıcı çalışmasını beğendiğimizin altını çizelim. Natürel ki yeniden yüz tanıma özelliği de var. Bunu da aslında kamera yolundan çalıştırabiliyorsunuz.

Artık telefonun ekran ve teknik ayrıntılarından bahsedeceğiz lakin geçmeden süratlice kutu içeriğine de bakalım.

Telefonun kutusunda USB kablosu ve 10W gücünde şarj adaptörü yer alıyor. Silikon kılıfın bulunması kıymetli bir ayrıntı olurken, telefonun ekranına uygulanmış bir muhafaza bandının yer aldığını görmek de sevindirici. Lakin kutudan rastgele bir kulaklığın çıkmadığını da söyleyelim.

OPPO A15s Ekran Özellikleri Neler?

Gelelim ekrana. OPPO A15s’in ekranı 6.52 inç büyüklüğünde. Epeyce geniş bir ekran. Ekran kenar çerçevelerinin bir oldukça ince tutulmuş olması ve ön kameranın da zirveye damla çentik yoluyla yerleştirilmesi sebebiyle ekrandaki manzara gözünüze daha genişmiş üzere geliyor. Bu da medya tüketimi açısından pek olumlu.

Telefonun ekranı IPS LCD‘den oluşuyor. IPS renk üretimi açısından başarılı bir panel ve bu nedenle çokça tercih ediliyor. Ekranın çözünürlüğü ise bu segmentte çokça gördüğümüz biçimde 1600×720 piksel halinde karşımıza çıkıyor.

20:9 imaj en – uzunluk oranının sağlandığı ekranda piksel yoğunluğu 269 ppi düzeyinde. Sağlanan manzarayı âlâ bulurken, ekran parlaklığının da pek uygun olduğunu söyleyebiliriz. Bu manada muhtaçlığı karşılayan hoş bir ekrana yer vermiş OPPO bu telefonda.

OPPO A15s Özellikleri Neler?

Pekala, telefonun teknik özellikleri neler? OPPO A15s, aktüel bir model olması ve fiyatıyla da oldukça rekabetçi olmasıyla değer arz ediyor. Bu telefonu şu an 2119 TL dolaylarında fiyatla bulabiliyorsunuz. Bütçe dostu bir model ve kuşkusuz özellikleriyle de bu sınıfa uygun ölçüde hazırlanmış.

Bu telefonla günlük kullanımlarınızı meselesiz biçimde yerine getirebiliyorsunuz. Toplumsal medya gezinmelerinizi yapabiliyor, internet sayfalarında dolaşabiliyor ve elbette tanınan uygulamaları rahatlıkla bir ortada kullanabiliyorsunuz. Android 10 işletim sistemiyle gelmesi ve ColorOS 7 arayüzünün kullanması da kıymetli avantajları ortasında. Bilhassa ColorOS arayüzü pratik özellikleri bir ortada bulunduruyor. Bunlardan süratli erişim için Akıllı Kenar Çubuğu, toplumsal medya paylaşımları için SoLoop uygulamasını ve oyunlar için Oyun Alanı kısımları birinci sayabileceklerimiz. Ayrıntılarında daha pek çok özellik var, onları da sizler keşfedersiniz.

Telefonun teknik tablosuna baktığımızda, işlemci hanesinde MediaTek Helio P35‘in yer aldığını görüyoruz. 8 çekirdekli bu işlemciye 4 GB RAM eşlik ediyor grafik tarafında da PowerVR GE8320 çipi rol alıyor. Bunların sonucunda elbette bu telefonun bir performans ve oyun canavarı olduğunu söylemek hakikat değil. O denli bir argümanı da yok zati, dediğimiz üzere büsbütün günlük kullanımlar gözetilerek hazırlanmış bir model.

Artık performans notlarımıza da geçeceğiz, lakin geçmeden telefonun başka özelliklerinden de bahsedelim. Bu modelde 64 GB‘lık depolama ünitesi mevcut. Bu alan size yetmezse, microSD kart yoluyla artırabilmeniz sağlanmış.

Telefonun pil kapasitesi ise 4230 mAh biçiminde. Yeniden dediğimiz üzere 10W gücünde bir adaptör de yer alıyor.

OPPO A15s Performansı Nasıl?

Artık OPPO A15s’e tipik testlerimizi uyguladık haliyle. Evvel genel performans çerçevesinde AnTuTu Benchmark‘a baktığımızda, telefonun bu testte 114 bin 138 puan aldığını görüyoruz. İşlemci özelinde ise Geekbench Benchmark‘tan tek çekirdek sonucuyla 169 puan, çoklu çekirdek skoruyla ise 989 puan aldığını görmek mümkün. Bunun sonucunda de esasen dediğimiz üzere bir performans canavarı olmadığını gösteriyor. Ama etrafındaki bu fiyat çerçevesindeki modeller de bundan pek farklı değil. Kaldı ki, telefon fiyatlarının daima artması, artık bizleri bile eserleri kategorilemekte zorluyor desek palavra olmaz.

Zorlayıcı olmamakla bir arada çabucak hemen tüm tanınan uygulamaları çalıştırabiliyorsunuz. Oyun tarafı ise elbette seçmeli. Yüksek grafik gücü gerektiren oyunlar bu telefona nazaran değil. Mesela PUBG oynadığınızda düşük grafik ayarlarıyla oynayabiliyorsunuz, fakat kaliteyi biraz artırmak istediğinizde teklemeleri görmeniz mümkün. Öte yandan Real Racing 3 üzere oyunlar oynanabiliyor. Bu noktada gereksinimlerinize nazaran karar verebilirsiniz.

Pil performansına gelecek olursak, pilinin pek güzel gittiğini söyleyebiliriz. Ağır kullanımlarınızda 1 günü rahat çıkartabilirsiniz. Bilhassa medya içeriklerini görüntülemek ekran parlaklığını zirveye alsanız da pil ömründen çok yemiyor. Batarya tam dolu olduğunda internet üzerinden 16 saate görüntü izleyebilir ve 6 saate kadar oyun oynayabilirsiniz. Lakin alışılmış ki bu mühletler kullanım biçiminize nazaran değişiklik gösterebilir.

Telefonun pili bittiğinde ise yaklaşık 1 saat 45 dakika civarında şarj edebildiğinizi de söyleyelim. Bu ortada telefonun en beğendiğimiz yanlarından biri de gece sahiden de çok düşük pil tüketmesi oldu. Bu bilgiyi de parantez olarak verelim.

OPPO A15s Kamera Performansı Nasıl?

OPPO A15s’in kameraları art yüzde, köşeye, gövdeden çok çıkıntı yaratmayacak halde yerleştirilmiş. Etrafındaki metalik bezel de, telefonun arttan baktığınızda hoş görünmesine takviyede bulunuyor fakat başka yandan kıymetli olan doğal ki kameraların performansı.

Telefonda 3 kamera yer alıyor. Bunlardan ana kamera 13 MP formunda olurken, bu kamera f/2.2 diyafram kıymetine sahip. Bunun manası, gece çekimlerinde işi elinden geldiğince kotarıyor, lakin çok düşük ışıkta da artık yapacak bir şeyi kalmıyor demek.

Yer alan Gece Modu‘nda çekim yaptığınızda etraf ışık şartları çok makûs değilse yeterli sonuçlar elde etmeniz mümkün. Gündüz çekimlerinde ise hoş sonuçlar alacaksınız. Telefonda Portre modu da yer alıyor. Böylelikle bokeh efektli fotoğraflar da çekebiliyorsunuz ki kenar kesitlerinde bu segment telefonlar ortasında epey düzgün bir performans ürettiğini de söyleyelim. Bu manada telefonda yer alan başka kameralardan 2 MP’lik derinlik sensöründen oldukça faydalanılıyor.

Telefonda yer alan 3’üncü kamera da makro moda özel olurken, bu modda çekim yaptığınızda nesnelere 4cm’e kadar yaklaşarak detaylı fotoğraflar elde edebiliyorsunuz. Lakin bunun için ışık koşullarının elzem olduğunun da altını çizelim.

Telefonun ön kamerası da 8 MP halinde. Ön kamerada da HDR, portre modu yer alıyor. Portre modunda derinlik ayarı yapabiliyor ve çeşitli filtreleri kullanabiliyorsunuz.

Görüntü konusunda yeniden sınıfına uygun ölçüde bir telefon olan OPPO A15s, hem ön hem art kamerasıyla Full HD görüntü kaydı yapabiliyor. Fakat vakit zaman odak sorunlarıyla karşılaşabiliyorsunuz.

Sonuç

Evet, bu kısmımızda OPPO A15s’i inceledik. Genel sınırlarıyla pek hoş görünen, ayrıntılara indiğimizde ise fiyatı dahilinde bütçe sınıfı akıllı telefonları ortasına yerleştiğini gördüğümüz OPPO A15s, 2119 TL fiyatla şu sıralar bulunabiliyor. Bu manada 2000 TL barajını biraz aşabiliyorsanız ve derdiniz günlük kullanımda işi götürebilecek bir telefon ise, yakından değerlendirebilirsiniz.

CHIP Online Notu: %78

+ İnce ve şık tasarım
+ Hoş görünen canlı ekran
+ Yeterli fiyat
+ Uygun pil ömrü
+ Süratli parmak izi okuyucu
+ Şimdiki işletim sistemi
+ Silikon kılıf & ekran kollayıcı

– Performansı yüksek değil
– Kutuda kulaklık yok
– Kamera odak sorunu

OPPO A15s Teknik Özellikleri

 • İşletim Sistemi: Android 10
 • İşlemci: MediaTek Helio P35
 • Çekirdek:  8
 • İşlemci Suratı: 2.3 GHz & 1.8 GHz
 • Ekran Teknolojisi: IPS
 • Ekran Boyutu: 6.52 inç
 • Ekran Çözünürlüğü: 1600×720 px
 • Bellek (RAM): 4 GB
 • Grafik İşlemci: PowerVR GE8320
 • Dahili Depolama: 64 GB
 • Arttırılabilir Hafıza: Var (256 GB)
 • Ön Kamera: 8 MP
 • Art Kamera: 13 MP & 2 MP  & 2 MP 
 • Batarya: 4230 mAh
 • Parmak İzi Okuyucu: Var
 • Yüz Tanıma: Var
 • Çift SIM Takviyesi: Yok
 • Wi-Fi: 802.11 bgn
 • Bluetooth: 5.0
 • GPS: Var
 • LTE: Var
 • NFC: Yok
 • FM Radyo: Var
 • Boyutlar: 164 x 75 x 7.9 mm
 • Tartı: 177 gr.

23 Nisan 2021
45 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?