Uzay’da Denizanası Olur mu? İşte Astronomları Şaşırtan “Uzay Denizanası”

Uzay’da Denizanası Olur mu? İşte Astronomları Şaşırtan “Uzay Denizanası”

Uzayda, FM radyo frekanslarında yayın yapan ve dev bir denizanasına benzeyen bir alan keşfedildi. Lakin astronomların sahiden şaşırtan bulduğu şey bu değil. Keşfin en dikkat cazibeli özelliği, yüksek frekanslarda yayın yapmıyor olması. Yaydığı radyasyon, benzerlerine nazaran yüksek frekanslara çıkıldığında binlerce kat süratle düşüyor.

Birden fazla çalışma, yaklaşık 1.4 Gigahertz frekanslarında gerçekleştiriliyor. Daha düşük frekans aralığına girme yeteneğine sahip aygıtlar çoklukla çok hassas değil. Yakın vakitte devreye giren, daha düşük frekansları alan tesisler kainata daha açık gözlerle bakmamızı sağlıyor. Bu sayede kimileri sahiden şaşırtan boyutta gök cisimlerini görebiliyoruz.

Curtin Üniversitesi doktora öğrencisi Torrance Hodgson, bu en son örneği Murchison Widefield Array (MWA) ile Abell 2877 galaksi kümesini incelerken buldu. Hodgson, “Datalara baktık ve frekansı düşürdükçe hayaletimsi denizanası gibisi bir yapının başladığını gördük” diyor. Lakin yaklaşık 200 MHz’in üzerinde, imaj bir anda kayboluyor. Obje astronomlar tarafından USS Jellyfish (Ultra Dik Spektrum Denizanası) olarak isimlendirildi.

Küçük frekans varyasyonlarında büyük radyasyon farklarının görülmesi genelde yapay kaynakların bir işareti olarak düşünülüyor ve bunlar uzayda ömrün ispatlarını arayan Dünya Dışı Zekâ Arayışı’nın (SETI) aradığı şeylerden biri. Fakat bu sinyal geçen yıl elde edilen Proxima Centauri sinyaline hiç benzemiyor. Denizanasının boyutu uçtan uca 1,2 milyon ışık yılı civarında. Bu da Samanyolu’ndan Andromeda Galaksisi’ne kadar olan aralığın yarısından biraz fazla.  

16 Nisan 2021
48 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?