Vodafone’dan Fiber Altyapı Hamlesi!

Vodafone’dan Fiber Altyapı Hamlesi!

Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyet gösteren Vodafone, şebeke altyapısını yeni kuşak teknolojilerle geliştirmeye devam ediyor. Taşınabilir şebekesini 5G’ye hazırlayan ve artan bilgi trafiğini en süratli formda taşımak için altyapı yatırımlarını aralıksız sürdüren Vodafone, fiber optik altyapılarda da en yeni teknolojileri son kullanıcılarının tecrübesine sunuyor. 5G teknolojisi için radyo şebekelerdeki frekans kaynağına odaklanan Vodafone, optik altyapısında da frekans kaynağını artırıyor. Vodafone bu doğrultuda klâsik C bant kullanımı yerine genişletilmiş C ve L bant teknolojisini birlikte kullanarak frekans kaynağını %125 artırabilecek. Bu sayede, bir çift fiber kılından sağlanan hız 25,6 Terabit/s’den 64,8 Terabit/s’ye çıkarılarak kapasitede %150’den fazla artış sağlanıyor.

Thibaud Rerolle: “Optik şebekelerdeki frekans kaynağını artırıyoruz” 

Türkiye’nin dijitalleşmesi sürecinde en yeni ve en yararlı teknolojilere odaklandıklarını belirten Vodafone Türkiye İcra Konseyi Lider Yardımcısı Thibaud Rerolle, şunları söyledi: 

“Vodafone olarak, abonelerimize en uygun hizmeti kesintisiz ve sağlam bir halde sunabilmek için teknolojiyi en âlâ biçimde kullanıyoruz. Yaptığımız altyapı yatırımlarıyla hem fiber ayakizimizi genişletiyor, hem de daha yüksek kapasiteleri son kullanıcılarımızın hizmetine sunuyoruz. Kullanılan bu teknoloji sayesinde Vodafone Fiber üzerindeki kullanılabilir bant genişliğini 4 Teraherz’den 10,88 Teraherz’e kadar çıkardık. Noter huzurunda gerçekleştirilen testlerde Türkiye’de birinci kere 185 THz ile 196 THz ortasındaki alanın kullanılabildiğini kanıtladık. Bu sayede, müşterilerimize daha kaliteli hizmeti daha erişilebilir formda sunabileceğiz. Bu gelişme, Türkiye’nin dijitalleşme sürecine de önemli katkılar sunacak. Yeni kuşak telekom şirketi olma vizyonumuz doğrultusunda bir yandan mevcut altyapımızı geliştirirken, öteki yandan da dijitalleşme yolunda yeni teknolojileri test etmeye ve şebekemize dahil etmeye devam edeceğiz.”

100 Terabit/s düzeyine kadar çıkılabilecek

Günümüz haberleşme teknolojileri için en değerli kaynaklardan biri olan frekans kaynağı, uygun teknikler kullanılarak değerlendirildiğinde, manalı bilginin dijital olarak taşınmasına imkan tanıyor. Bu durum, fiber optik kabloların limitlerini zorlayabiliyor. Vodafone, yakın vakte kadar bir ortada kullanılması pek mümkün olmayan C bant (1520nm-1565nm) ve L bant (1570nm-1620nm) teknolojilerini birlikte kullanmayı başararak Türkiye’de bir unsur imza attı. Yeni teknolojiler sayesinde farklı bantlara ilişkin bu frekansların yüksek kapasite taşıyarak bir ortada çalışması sağlandı ve 100 Terabit/s düzeyine kadar çıkılması mümkün hale geldi. Bu teknoloji, Türkiye’nin memleketler arası bilgi iletimi pazarındaki kabiliyetlerini artırarak bölgede güçlü bir oyuncu olmasına katkı sağlayabilecek.

18 Nisan 2021
96 kez görüntülendi
Etiketler: , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?