WhatsApp Masaüstü Nedir, Nasıl Kullanılır? WhatsApp Web’den Ne Farkı Var?

WhatsApp Masaüstü Nedir, Nasıl Kullanılır? WhatsApp Web’den Ne Farkı Var?

WhatsApp birinci olarak karşımıza bir akıllı telefon uygulaması olarak çıktı. Kolay bir anlık iletileşme uygulaması olan WhatsApp kısa müddette o kadar tanınan oldu ki, çabucak her türlü bağlantımızı bu uygulama üzerinden yapmaya başladık. Bu periyotta SMS de ister istemez WhatsApp’a yenik düştü.

  • WhatsApp Web Nedir; Nasıl Kullanılır?

Lakin bir mühlet sonra telefondan WhatsApp kullanmak bize yetmemeye başladı. WhatsApp’ı satın alan Facebook da bunun farkındaydı ve karşımıza web tarayıcısı üzerinden kullanabileceğimiz WhatsApp Web‘i çıkarttı. Tekrar de WhatsApp kullanıcıları daha fazlasını istiyordu ve isteğin karşılığı da çok geçmeden geldi: WhatsApp Masaüstü…

WhatsApp Masaüstü Nedir?

WhatsApp Masaüstü, en kolay tanımlamayla, WhatsApp’ın Windows ya da macOS bilgisayarlarda kullanılabilen uygulaması. WhatsApp’ı tarayıcı üzerinden, WhatsApp Web aracılığıyla kullanmaktan daha fazlasını isteyenler, WhatsApp Masaüstü uygulamasını indirip kullanabiliyor.

WhatsApp Masaüstü Nasıl İndirilir?

WhatsApp Masaüstü uygulamasını Windows PC’nize indirmek için yapmanız gereken, WhatsApp’ın web sitesine gidip indirme temasından uygulamayı indirmek ve çabucak akabinde suramı tamamlamak. Birebir biçimde, WhatsApp Masaüstü uygulamasına Microsoft Store’u açıp buradan WhatsApp Desktop araması yaparak da ulaşabilirsiniz. Uygulama sayfası açıldığında Al düğmesine basın ve indirme ve suram süreçlerinin tamamlanmasını bekleyin.

WhatsApp Masaüstü Nasıl Kullanılır?

WhatsApp Masaüstü uygulamasını açtığınızda, karşınıza WhatsApp Web’de olduğu üzere bir barkod çıkacak. Telefonunuzdaki WhatsApp uygulanmasını açın ve sağ üst kısımdaki üç nokta simgesine dokunun. Açılan menüden WhatsApp Web satırını seçin ve gerekiyorsa WhatsApp’a, kameraya erişim müsaadesi verin. Artık kameranız ile bilgisayar ekranındaki barkodu tarayabilirsiniz. Kısa müddet içerisinde WhatsApp Masaüstü uygulaması kullanıma hazır hale gelecek.

  • 5 WhatsApp Web İpucu

Karşınızdaki uygulama penceresinin, WhatsApp Web ile neredeyse tıpkı olduğunu kesinlikle fark edeceksiniz. Evet; bundan sonrası WhatsApp Web ile birebir. Pencerenin sol kısmında bireylerinizi, sağ kısmında ise seçeceğiniz kişi ya da küme ile yaptığınız mesajlaşmalar yer alıyor.

WhatsApp masaüstü ile yalnızca bildiri yazmanın çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Bir kişi ile sohbet penceresi açıkken, pencerenin üst kısmında bir kamera ve bir mikrofon simgeleri bulunduğunu göreceksiniz. Mikrofon simgesi ile sesli görüşme yapabilir, kamera simgesi ile manzaralı görüşme başlatabilirsiniz.

WhatsApp Masaüstü Ayarları

WhatsApp Masaüstü, kullanıcılar için kimi ayarlar da sunuyor. Ayarlar panelini açtığınızda, karşınıza çabucak üstteki imaj çıkacak. Bildirimler kısmında, WhatsApp Masaüstü kullanırken yeni bildiri geldiğinde görsel ve işitsel bir bildirim alıp almayacağınızı belirleyebiliyorsunuz. Tema kısmında, iddia edebileceğiniz üzere karanlık ya da aydınlık modlar ortasında arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Sohbet Duvar Kağıdı, sohbet penceresinin art planında görmek istediğiniz imgeyi, size sunulan seçeneklerle hudutlu kalsanız da seçebiliyorsunuz. Engellenenler kısmında ise, ileti almak istemediğiniz şahısları belirleyerek kendinize bir nevi “kara liste” oluşturabiliyorsunuz.

WhatsApp Masaüstü – WhatsApp Web Farkları

WhatsApp masaüstü ve WhatsApp Web ortasındaki en kıymetli fark, kuşkusuz birinde sesli ve imajlı görüşme yapabilirken, başkasında yapamıyor olmanız. WhatsApp Masaüstü kullanıcılarını bu imkanları sunarken, WhatsApp Web’de sesli ya da manzaralı görüşme yapmak şu an için mümkün değil.

WhatsApp Masaüstü ve WhatsApp Web ortasındaki öteki bir değerli fark ise şu: WhatsApp Masaüstü başka bir uygulama olarak çalışırken, WhatsApp Web tarayıcıya bağımlı olarak çalışıyor.

WhatsApp Masaüstü mü, WhatsApp Web mi? Hangisini Kullanmalı?

Şayet WhatsApp’ı çoğunlukla sohbet için kullanıyorsanız ve bilgisayar üzerinden sesli ya da manzaralı görüşme yapmak üzere bir gereksinim duymuyorsanız, farklı bir uygulama olarak WhatsApp Masaüstü’nü kurmamayı seçip WhatsApp Web ile yolunuza devam edebilirsiniz.

Lakin, WhatsApp yalnızca sohbet için değil işleriniz için de sıklıkla kullanan biriyseniz, gününüzün kıymetli bir kısmı WhatsApp’ta geçiyorsa ve bir de sesli – imajlı sohbetler sizin için kıymetliyse WhatsApp Masaüstü kullanmanız sizin için daha gerçek olacaktır.  

07 Nisan 2021
66 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?