WhatsApp sohbet yedeklemelerini güncelliyor

WhatsApp sohbet yedeklemelerini güncelliyor

WhatsApp yakında sohbetlerinizi inançta tutmak için bulutta parola muhafazalı şifreli yedeklemeler yapmanıza müsaade verecek. Tanınan anında iletileşme uygulaması daha evvel saklılık siyasetlerinde yaptığı değişikliklerle tartışmalara neden olmuştu. Lakin güvenliği önemseyen kullanıcılar uçtan uca şifreleme sayesinde sohbetlerinin üçüncü bireyler tarafından ortada okunamayacağını, hatta istese bile WhatsApp’ın da bunları göremeyeceğini biliyorlardı.

Lakin, WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme kelam konusu olduğunda eksik kaldığı bir alan vardı: Sohbet yedeklemeleri. Şu anda, sohbet yedekleme özelliği, iCloud’a ve yahut Google Drive yedekleme yaparken uçtan uca şifreleme müdafaası sunmuyor. WhatsApp şu anda sohbet veritabanının yedeklerini şifreliyor olsa da, bir müddettir birçok kullanıcıyı endişelendiren uçtan uca şifreleme eksikliğiydi. Sohbetleri yedeklemek için kullanılan algoritma bilakis çevrilebilir, yani üçüncü bir tarafın yedeklerdeki iletilere erişmesi mümkün olabilir.

Şu anda geliştirilmekte olan sistem ile kullanıcılar bulut yedeklemelerini şifrelemek için kendi şifrelerini seçebilecekler, böylelikle hesap sahibi dışında hiç kimse bunlara erişemeyecek. iOS ve Android kullanıcılarının şifreleme sürecini onaylamak için telefon numaralarını vermeleri gerekecek.

Bu kıymetli güvenlik özelliğinin resmi olarak ne vakit hayata geçeceği tam olarak belirli değil, lakin birçok WhatsApp kullanıcısının dört gözle beklediğini söylersek, yanlış yapmış olmayız.

13 Mart 2021
44 kez görüntülendi
Etiketler: , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?