Wi-Fi Hakkında Bildiğiniz Her Şeyi Unutun, Apayrı Bir Wi-Fi Geliyor!

Wi-Fi Hakkında Bildiğiniz Her Şeyi Unutun, Apayrı Bir Wi-Fi Geliyor!

Kablosuz olarak internete bağlanmamızı sağlayan Wi-Fi sinyaller, yakında çok daha fazlasını yapabilecek. Şu an 802.11ax standardı olarak da bilinen yeni Wi-Fi sürümü, Wi-Fi 6 biçiminde anılıyor. Her yeni versiyonla daha fazla özellik kullanıma sunulurken, kontağın bir sonraki jenerasyonu ise 802.11bf olacak.

Araştırmacılar hala 802.11bf standardının üzerinde çalışıyor ve bu yeni standardın Eylül 2024 tarihinde yeni IEEE standardı olarak tanıtılması bekleniyor. Yeni Wi-Fi ile çok daha fazla özellik kazanacak olan tanınan kablosuz teknoloji, artık sırf bağlantı standardı olmaktan da çıkacak.

Şu anda Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü (IEEE) tarafından geliştirilmekte olan Wi-Fi 802.11bf hakkında yazılan makaleye nazaran, gelecek Wi-Fi teknolojisi sadece kablosuz ağlarda irtibat sağlamakla kalmayacak. Wi-Fi, bugüne kadar icat edilen en başarılı kablosuz teknolojiler ortasında olurken, bir sonraki kuşakla ise insan varlığı tespiti, aktivite tanıma ve obje izleme üzere misyonlarda de kullanılabilecek.

Northeastern Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Profesörü Yardımcısı Francesco Restuccia tarafından yayınlanan makalede, bunun çığır açacak bir uygulama alanı olduğu söylenirken, Wi-Fi’dan kamusal ve özel alanlarda daha fazla yararlanılabileceği belirtiliyor. Öte yandan yeni Wi-Fi standardının berbata kullanımını önlemek için güvenliğin de artırılması gerektiği davetinde bulunuyor.

18 Nisan 2021
45 kez görüntülendi
Etiketler:

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?