Windows Hızlandırma Rehberi: Windows 10 Suratını Artırma Yolları ve Fazlası

Windows Hızlandırma Rehberi: Windows 10 Suratını Artırma Yolları ve Fazlası

Windows suratı nasıl artırılır? Bu makalede bu soruya cevap arıyoruz… Windows’u hızlandırmak ya da Windows 10’u hızlandırmak, aslına bakarsanız başı olan lakin sonu hiç olmayan uzun bir seyahat olarak kıymetlendirilebilir. Çabucak çabucak tüm Windows kullanıcıları, Windows işletim sistemi piyasaya çıktığından beri Windows’u hızlandırmak için uğraşıp duruyor. Donanımlar ve yazılımlar değiştikçe, kullanılan usuller de değişebiliyor. Ancak Windows’u hızlandırmak için kullanabileceğimiz temel formüller daima tıpkı kalıyor. Windows 7’yi hızlandırmak için yapacaklarınızla Windows 10’u hızlandırmak için yapacaklarınız pek de farklı değil.

Sonuçta ister Windows 7 olsun, ister Windows 10 olsun, hudut bozan yavaşlamaları, takılmaları ve beklemeleri ortadan kaldırmak; kullandığımız işletim sisteminin sıkıntısız çalışmasını istiyoruz. Diğer bir deyişle daha süratli açılan ve çalışan bir Windows istiyoruz.

Âlâ haberse, Windows 10’u hızlandırıp PC’nizden en fazlasını almak için saatlerinizi harcamanıza gerek olmaması. İleri düzey kullanıcıların burada bahsedeceğimiz Windows hızlandırma usullerinin birçoklarına aşina olduğuna eminiz fakat herkesin bilinmeyen birkaç numarayı keşfetme bahtı olduğunu da biliyoruz. Başlangıç ya da orta düzeydeki kullanıcıların ise kesinlikle bu makaleden öğrenecekleri kıymetli metotlar var.

Natürel ki Windows’u hızlandırmanın en uygun yolu, daha düzgün donanıma sahip olmak ya da mekanik sabit diski SSD ile değiştirmek. Lakin biz burada, Windows’u hızlandırmak için yapabileceklerinizi, donanım konusuna hiç girmeden anlatacağız. Öyleyse gelin, Windows 10’u hızlandırmayı (daha doğrusu hala aktüel sayılan Windows sürümlerini) hızlandırmanın süratli ve pratik metotlarına birlikte göz atalım…

1. Bilgisayarınızı Baştan Başlatın, Windows 10’u Hızlandırın

Şaşırtan üzere görünse de, her şeyin başlangıcı bilgisayarı tekrar başlatmaktan geçiyor. PC’nizde başlatılan süreçlerin sayısı arttıkça vakitle yavaşlığa neden olabiliyorlar. Windows’u tekrar başlatmak baş vurabileceğiniz birinci yol. Bunu yapmak zorunda kalmak istemiyorsanız, PC’nizle işiniz bittiği vakit Uyku moduna geçmek yerine bilgisayarı kapat seçeneğini kullanarak onu büsbütün kapatın. Böylelikle bir sonraki başlangıcınız “temiz” olacaktır.

2. Güncelleyin, Windows 10’u Hızlandırın

3. Disk Temizlemeyi Çalıştırın, Windows 10’u Hızlandırın

Windows’la gelen disk temizleme aracı, fotoğraf ön izlemelerinden indirilen program evraklarına birçok süreksiz belgeyi temizleyebiliyor. Başlat Menüsünü açıp Disk Temizleme yazın ve aracı çalıştırın. Sistem Evraklarını Temizle seçeneğini kullandığınızda birtakım durumlarda GB’larda boş yer açabilirsiniz.

4. Kullanılmayan Yazılımları Kaldırın, Windows 10’u Hızlandırın

PC üreticilerinin birden fazla, bilgisayarlarına birçok yazılımı ön yüklüyorlar ve siz bilgisayarı birinci kere açtığınızda bile bu yazılımlar çalışmaya başlıyor. Kimi bilgisayar kullanıcıları da emsal halde kimi programları yükleyip bir kere kullandıktan sonra, bir daha hiç kullanmayabiliyorlar. Bilmeniz gereken, gereksiz programlar yalnızca sabit diskinizde yer kaplamakla kalmaz, performansı da düşürebilir. Bu programları Uygulamalar ve Özellikler ekranından kaldırabilirsiniz.

5. Sistem Bakımını Çalıştırın, Windows 10’u Hızlandırın

Windows 10’la birlikte gelen bu araç, disk birleştirme, güncellemeleri arama, ziyanlı taraması üzere rutin sistem bakım süreçlerini gerçekleştiriyor. Bu süreçler ekseriyetle art planda PC’niz boştayken çalışır lakin bir yavaşlık yaşadığınızda kendiniz de çalıştırabilirsiniz.

Başlamak için Kontrol Masası > Güvenlik ve Bakım > Bakım > Bakımı başlat yolunu izleyin. Başlamadan evvel açık olan tüm evraklarınızı kaydedip kapatmanızı öneriyoruz.

6. Güç Planını Denetim Edin, Windows 10’u Hızlandırın

7. Zararlılara Karşı Tarayın, Windows 10’u Hızlandırın

PC’niz apansız yavaşladıysa, bunun nedeni bir ziyanlı olabilir. Şayet ek bir virüs yazılımı kullanıyorsanız onunla, kullanmıyorsanız Windows Defender ile ziyanlı taraması yapabilirsiniz. Lakin şunu da unutmayın: Windows Defender temel müdafaa açısından kâfi bir seçenektir. Yükleyeceğiniz ek bir virüs tarayıcı ise, sistemi yavaşlatma potansiyeline sahiptir. Burada ek bir yazılım kullanmayın demiyoruz lakin şayet dikkatli bir kullanıcıysanız ve daha fazla performans arıyorsanız, Windows Defender’a güvenebileceğinizi aklınızda tutmanızda fayda var.

8. RAM Kullanımını Optimize Edin, Windows 10’u Hızlandırın

9. Art Plan Uygulamalarını Kapatın, Windows 10’u Hızlandırın

Microsoft, uygulamaların art planda daima olarak çalışabilmelerine imkan tanıyor. Siz başlatmadan art planda çalışabilen bu uygulamalar, onlara gerektiğinde çabucak erişmenizi sağlıyor. Lakin bu uygulamaları sıkça kullanmıyorsanız, sistem kaynaklarınız boşa gidiyor demektir.

Art planda çalışan uygulamaları değiştirmek için Başlat menüsünden Ayarlar’a gidin ve Saklılık > Art plan uygulamaları yolunu izleyin. Daima olarak çalışmasını istemediğiniz uygulamaların yanındaki anahtarı kapalı pozisyona getirmeniz kâfi olacak. Kapatsanız da uygulamalara istediğiniz vakit erişebileceksiniz.

10. Başlangıç Uygulamalarını Denetim Edin, Windows 10’u Hızlandırın

13 Nisan 2021
68 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?