Windows’un Sır Perdesini Kaldırıyoruz: 6 Gizemli Windows Sorusu

Windows’un Sır Perdesini Kaldırıyoruz: 6 Gizemli Windows Sorusu

Neredeyse hepimiz Windows kullanıyoruz. Her gün en az bir kere bilgisayarımızın güç düğmesine basıp Windows’u başlatıyoruz, onlarca belge siliyoruz yahut kaydediyoruz, satırlarca yazı yazıyoruz. Tüm bunları nasıl yapacağımızı da artık hayli yeterli biliyoruz.

Lakin biz bunları yaparken, art planda gizemini koruyan ve muhtemelen pek çok kişinin merak ettiği lakin karşılığını bulamadığı gizem bulunuyor. Örneğin bir klasöre isim verirken neden birtakım karakterleri kullanamıyoruz? Neden 2 farklı Program Files klasörü var? Biz Windows’ta oturum açmadan Windows yüklenirken hangi hesabı kullanıyor?

İşte bu ve gibisi birtakım gizemlerin üzerindeki sır perdesini bu yazımızda kaldırmaya çalışacağız…

1. Evrak ve Klasör İsimlerinde Yasaklı Karakterler

/, *, ve : üzere karakterleri evrak isimlerinde kullanamayacağınızı muhtemelen biliyorsunuz. Pekala ancak neden kullanamadığınızı biliyor musunuz? Örneğin karakterinin kullanılmamasının nedeni, dizinleri birbirinden ayırmak için kullanılmasıdır. C:KullanıcılarMisafirChipMakaleler üzere.

: işareti şoför harfini belirtmekte kullanıldığı için belge ve klasör isimlerinde kullanılamaz. * ise komut satırında joker karakter yerine geçer. Örneğin del *.* şu anki klasördeki tüm belgeleri silecektir.

2. Oturum Açmadan Evvel Açılan Windows Hesabı

Bilgisayarınız açılış sırasında şoförleri yükler ve doğal olarak bunu siz Windows’a oturum açmadan evvel yapar. Esasen bu türlü olmasa ne ekranı görebilirsiniz, ne de fareyi ve klavyeyi kullanabilirsiniz. Pekala bu fonksiyonlar, oturum açmadan nasıl çalışıyor? Daha doğrusu, Windows’un bu esnada açtığı bâtın bir hesap mı var?

Bu esnada art planda aslında bir değil iki hesap çalışıyor. Manzara, giriş üzere şoförler, kernel düzeyinde çalışıyor ve kullanıcı hesabına muhtaçlık duymuyorlar. Oturum penceresi ise aslında bir süreç (logonui.exe) ve SYSTEM hesabı altında çalışıyor. Bâtın Administrator hesabıyla tıpkı izinlere sahip olan SYSTEM, Windows tarafından dahili bir hesap olarak kullanılıyor.

Ctrl + Shift + Esc’e bastığınızda ve buradan Detaylar sekmesine geçtiğinizde, birçok programın kendi hesabınız altında çalıştığını göreceksiniz ve bu bir sürpriz değil. Sürpriz ise, wininit.exe üzere sistem süreçlerinin tam da bahsettiğimiz bu kapalı hesap altında, yani SYSTEM hesabı altında çalıştığını görebilirsiniz.

3. Bir Belgeyi Geri Dönüşüm Kutusu’ndan Sildiğinizde Aslında Ne Oluyor?

Geri Dönüşüm Kutusu’nu devre dışı bırakmadıysanız belgenin birinci evvel buraya gönderileceğini aslında biliyorsunuz. Böylelikle kazara sildiğiniz evrakları geri getirebilmeniz amaçlanıyor. Lakin evrakları Geri Dönüşüm Kutusu’ndan da sierseniz ya da “Çöpü boşaltırsanız” bu belgelere ne oluyor. Öncelikle şunu bilmelisiniz; bu belgeler hakikaten silinmezler, yalnızca üzerine yazılmak üzere sabit diskte işaretlenirler.

Bu yüzden, Geri Dönüşüm Kutusu’ndan büsbütün silinen belgeleri Recuva üzere bir araçla kurtarmak, kısa bir müddet için mümkün olabilir. Ta ki sabit diskte üzerine yeni bir bilgi denk gelene kadar… Bu yüzden bir belgeyi nitekim yok etmek isteyenler, özel araçlarla üzerine rastgele bilgi yazma yolunu seçiyor.

4. Word’ün Gizemli Kodları

Windows’taki özelliklerin kimileri, geliştiricilerin yazılımı test etmeyi kolaylaştırmak üzere kullandıkları ve yayın sırasında da kaldırmadıkları şeylerden oluşuyor. Microsoft Word’de de emsal bir durum kelam konusu. Örneğin aşağıdaki satırı girip Enter’a basmanız uzun bir metin oluşturmanızı sağlıyor:

=rand(5, 10)

Klasik lorem ipsum metnini tercih ediyorsanız, bu komutu kullanabilirsiniz:

=lorem(5, 10)

Bu fonksiyonlar sayesinde örneğin kenar boşluklarının yahut bir yazı tipinin nasıl göründüğünü test edebilirsiniz.

5. Neden 2 Farklı Programlar Klasörü Var?

Windows, 32-bit ve 64-bit programları farklı klasörlerde saklıyor. Pekala neden hepsini tek bir klasörde toplamıyor?

Bunun nedeni, kimi 32-bit programların 64-bit seçeneğinden evvel ortaya çıkmış olması. Bu programlar 64-bit DLL belgelerinin varlığından bile habersizler. 32-bit programın 64-bit DLL ile çalışması ise kusur ile sonuçlanıyor. 32-bit programlar ve bu programlara ilişkin DLL belgeleri 64-bit programlardan farklı olarak saklandığında, her ikisi de çakışmadan, düzgün biçimde çalışabiliyor.

6. Windows, Programlar Donduğunda Neden Kapat ile Birlikte Bekle Seçeneğini de Sunuyor?

Programlar, Windows kuyruğundan giriş olayları (fareyi taşıma, klavyeyle yazma gibi) alırlar. Rastgele bir uygulama bu kuyruğa yaklaşık beş saniye boyunca bakmazsa, Windows bu programın kilitlendiğini anlıyor. Bu bazen program çok meşgulken de yaşanabilir (örneğin Excel’e binlerce satırlık bir tablo yapıştırdığınızda). Bu yüzden Windows’un karşınıza çıkardığı bağlantı kutusunda “Bekle” seçeneği de bulunuyor.

10 Mart 2021
90 kez görüntülendi
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?