Xiaomi Redmi Note 10 İncelemesi

Xiaomi Redmi Note 10 İncelemesi

Xiaomi, hakikaten de son devirde çok sayıda modeli art geriye piyasaya sürdü ve giriş, orta ve üst sınıf kategorilerinde çarşı pazar karıştı demek mümkün. Şirket 2020 yılında da çok sayıda telefon tanıtmışı, lakin daha 2021’de 4’üncü ayında olmamıza rağmen totalde 20’yi aşkın telefon şimdiden tanıttı Xiaomi. Artık sene sonuna kadar kaç model daha görürüz merak ediyoruz doğrusu.

Elbette bunun şikayet edilecek bir yanı yok. Bu hem eser arayışında olanların elini kuvvetlendiren bir etkenken, başka yandan Xiaomi’nin de rakipleri karşısında yelpazesini genişletmesine önayak oluyor kuşkusuz. Fakat isimlendirmelere bir el atsalar kötü olmayacak üzere. Çünkü bilhassa Redmi Note’lar bir yandan Mi Note’lar bir yandan isimlerin biraz karışmaya başladığı da açık.

Her neyse, bugün Xiaomi’nin yeni telefon modellerinden Redmi Note 10‘u tüm ayrıntılarıyla yakından tanıyacağız. Öncelikle bu telefonun fiyat/performans modeli olduğunu söyleyelim. Yani çıktığı sahne bu. Hatırlarsanız Xiaomi’nin 2019 yılında ülkemizde en çok satılan telefonlarından biri Redmi Note 8 Pro modeli olmuştu. O devir hakikaten de 2199 TL fiyatla alternatifi olmayan bir telefon üretmişti. Bu kere ise tekrar benzeri formda, 2885 TL fiyatla elimizdeki Redmi Note 10 modelini tüketicilerle buluşturdu.

Baştan şunu söylemek lazım, artık markalar önemli manada fiyat indirimi yapsalar bile daima yükselen kur ve vergilerle birlikte 2000 TL bandında âlâ bir telefon bulmanız sahiden güç. Bu bant 3000 TL ve hatta 4000 TL‘lere kaymış durumda; telefon satın alacağınızda da araştırmanızı buna nazaran yapmanız âlâ olacaktır.

Redmi Note 10 modeli, fiyat/performans modellerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Telefonun elimizdeki 64 GB’lık modelinin fiyatı dediğimiz üzere şu an 2885 TL. Bu fiyatla da rekabetçi bir durumda. Sağladığı performanstan bahsedeceğiz ve kıyaslama tablolarına bakacağız, lakin evvel genel görünüşüyle telefonu biraz tanıyalım.

Redmi Note 10 Tasarımı Nasıl?

Xiaomi, Redmi Note 10 serisi için yeni bir tasarım lisanını benimsedi. Kamera bloğu tekrar Note 8 serisindeki üzere köşeye gelirken, kamera bloğu olağan ki biraz daha büyüdü ve şekillendi. Onun yanında tekrar ziyadesiyle hafif ve ince telefonlardan birine imza atan Xiaomi, Redmi Note 10’u 178 gram yükünde ve 8.3 mm kalınlığında tasarlamış. Elinizde tuttuğunuzda, kenarlara gerçek yuvarlak sınırlarla birlikte daha da ince olduğunu hissettiriyor.

Elbette telefonun hafif olmasının en kıymetli tesirlerinden biri plastik dizaynla geliyor olması. Redmi Note 10 da bu sınıfta pek çok modelde gördüğümüz üzere plastik kaplama telefonlardan biri oluyor. Fakat o denli kolay görünmüyor, buzlu cam üzere göründüğünü söyleyebiliriz. Telefonun farklı renk seçenekleri de var. Beyaz rengin yanında siyah ve yeşil renkleriyle de bulabilirsiniz.

Ergonomi açısından son derece ince olması sevindirici bulduğumuz yanlarından biri olurken, öte yandan parmak izi tarayıcısının yerleştirildiği pozisyonu ve suratının pek güzel düzeyde olması telefonun artıları ortasına giriyor. Ayrıyeten bu telefonda stereo hoparlörler mevcut. Artık bu sınıf akıllı telefonlarda da stereo hoparlörler görmeye başladık. Yakın vakitte incelediğimiz Galaxy A72 de, Samsung’un orta sınıf telefonları ortasında birinci stereo hoparlörlü modellerinden biri olmuştu hatta.

Redmi Note 10’un yeniden alt kenarında USB-C portu ve kulaklık girişi yer alıyor. Sol yana baktığımızda da burada microSD kart ile SIM kart çekmecesini buluyoruz. Telefonda çift SIM kart dayanağı olduğunu da söyleyelim.

Bu ortada telefonda IP53 sertifikası ile su sıçramalarına karşı dayanıklılık da sağlanmış.

Redmi Note 10 Ekran Özellikleri Neler?

Xiaomi, yeni telefonlarında Harika AMOLED ve AMOLED ekran panellerini tercih etti ve IPS LCD’den geçiş yaptı. Redmi Note 10 da Muhteşem AMOLED panelli bir ekrana sahip ve Xiaomi’nin bu hareketi, bu fiyat segmenti için sahiden de değerli bir öteki atak. Az evvel bahsettiğimiz stereo hoparlörler de bir oburu.

Redmi Note 10’un ekranı 6.43 inç büyüklüğünde ve ekranın en değerli taraflarından biri tam 1100 nit parlaklığa erişebiliyor oluşu. Bu parlaklık bedeliyle pek çok rakibini geride bırakan şirket, kendisinden kıymetli pek çok telefondan bile daha yüksek parlaklık düzeyi sağlayabiliyor. Ha, doğal ki buna rağmen 60Hz ekran tazeleme suratına sahip olduğunu söyleyelim. Yani bu telefonda 90Hz ya da 120Hz üzere daha yüksek ekran tazeleme suratlarına erişemiyorsunuz. Tamam bu özellik yok, lakin denklemden bunu çıkarttığınızda, geri kalan kısımda ekran hakikaten de tatmin edici duruyor.

2400×1080 piksel çözünürlük ve yüzde 100 DCI-P3 renk gamutuna sahip panel ve yüksek parlaklıkla birlikte bu sınıf için kâfi ve hatta çok fazla bir ekrana sahip Redmi Note 10.

Bu ortada ekran Gorilla Glass 3 ile korunuyor. Telefonunun ekranı üzerinde evvelden uygulanmış bir muhafaza sineması yer alıyor ve kutu içeriğinde de bir silikon kılıf mevcut.

Redmi Note 10 Özellikleri Neler?

Redmi Note 10, orta sınıfın yeni işlemcilerinden birinden güç sağlıyor. Qualcomm’un 2020’nin sonunda piyasaya çıkardığı Snapdragon 678 işlemcisiyle donatılan telefonda, 5G dayanağı yok, lakin esasen ülkemizde de bulunmadığı için bu bir eksiklik değil.

Snapdragon 678’de selef işlemci Snapdragon 675’e nazaran frekansları artırılan çekirdekler, 2.2 GHz’e ulaşmış durumda. Xiaomi, evvelki model olan Redmi Note 9‘da ise MediaTek Helio G85 işlemciyi kullanmıştı. Tekrar ona nazaran de ana çekirdeklerin frekansı yükselmiş ve bu da performansa kuşkusuz yansıyor.

Redmi Note 10, 2 adet 2.2 GHz frekanslı Kryo 460 Gold çekirdekleri ile 6 adet 1.7 GHz frekanslı Kryo 460 Silver çekirdeklerinden güç sağlıyor. 4 GB RAM ve 64 GB depolama alanı ile teknik takımını şekillendiren telefonda, grafik ünitesi ise Adreno 612 olarak karşımıza çıkıyor.

Artık bu teknik takım ışığında günlük kullanımlarda problemsiz, çok yeterli bir kullanım tecrübesi sağladığımızı söyleyebileceğimiz telefonda, bilhassa tıpkı anda birden çok uygulamayı açtığımızda ve bu şartta uygulamalar ortasında dolaştığımızda rastgele bir çökme ile karşılaşmadık. Hatırlarsanız geçtiğimiz hafta Xiaomi’nin bir öbür telefonu POCO M3‘ü incelemiştik ve o modelde çoklu uygulama kullanımında problemler olduğundan bahsetmiştik. 2 telefonu fiyatı birbirine yakın, fakat Redmi Note 10’un işlemcisi bu manada daha düzgün, bunu da ek parantez olarak söyleyelim.

Testlere geldiğimizde ise genel çalışma performansıyla AnTuTu Benchmak‘ta, 222 bin 115 puan topladığını gördüğümüz Redmi Note 10, bu performansıyla sınıfına uygun ölçüde davranıyor. Genel çalışma performansıyla selef aile olan Redmi Note 9 ile Redmi Note 9 Pro ortasında bir yere oturan telefon, bir üst sınıfa göz kırpan bir grafik çiziyor.

İşlemci performanslarına geldiğimizde de, Geekbench‘ten 533 puan tek çekirdek, 1558 puan çoklu çekirdek sonuçları alan telefon, bu testte ise tek çekirdek performansıyla üst sınıfa ulaşıyor diyebiliriz. Galaxy A72 ve POCO X3 NFC üzere kendinden daha kıymetli telefonlarla bu tabloda birlikte duran Redmi Note 10, çoklu çekirdek tablosunda da onlara yakın lakin bir kademe aşağıdan grafik çiziyor. Yani performansının yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Oyun tarafına geldiğimizde ise, telefonla Asphalt 9 da oynadık, PUBG de ve bu süreçte taşınabilir oyun konusunu âlâ yönetim edebildiğini gördük. Evet, bir oyun canavarı değil, lakin bu sınıf için uygun ölçüde iş çıkartıyor. PUBG’de 40 fps civarı randıman sağlayabiliyorsunuz. Bu oyunda 30 dakika müddet içinde telefonun üzerinde hafif bir ılıklık oluştuğunu da söyleyelim. Lakin çok sıcaklıklarla kullandığımız müddet içinde karşılaşmadık. Pek ısınan bir telefon olmadığını söyleyebiliriz.

Xiaomi Redmi Note 10 yapılan testleri ve karşılaştırma tablolarını çabucak üstteki videomuzda görebilirsiniz.

Xiaomi Redmi Note 10 Pil Ömrü Nasıl?

Redmi Note 10 ile ilgili merak edilen bir başka soru da elbette pil ömrü. Telefonda, son periyotta incelediğimiz POCO M3 ve Galaxy A72 üzere yüksek bir batarya kapasitesi kullanılıyor. 5000 mAh pil kapasitesine sahip olan Redmi Note 10, bu bataryayla orta ile ağır kullanımlarda 1 günü rahatlıkla çıkartabiliyor.

Daha ağır kullanım senaryosundaysa 6 ila 7 saat ekran mühleti sunan telefonda, uygulamaların yoğunluğunu biraz düşürdüğünüz bu süreyi 8 saate kadar da uzatabiliyor. Bu, ekranın daima açık olduğu, telefonu aralıksız kullandığımız senaryo sonucu. Olağan formda kullandığınızdaysa aslında 1.5 – 2 günlük performans sağlıyorsunuz.

Yaklaşık 14 saatlik web sirkülasyon mühleti sunan telefon, 20 saat boyunca Full HD görüntü oynatabiliyor ve bu sonuçlarla da rekabetin gerisinde kalmıyor.

Öte yandan Redmi Note 10, resmi bilgilere nazaran sınıfına nazaran en süratli şarj olan telefonlardan biri ve yaptığımız testler de bu sonuçları doğruladı. Aldığımız şarj mühletleri, Xiaomi’nin söyledikleriyle neredeyse birebir. Yalnızca 30 dakika içinde, telefonu yüzde 65 oranında şarj edebildik. Bu sonuçla, Redmi Note 9 Pro’dan daha süratli olduğunu söyleyebiliriz. Telefonun tam şarja ulaşması ise 73 dakika sürdü.

Xiaomi Redmi Note 10 Kamera Performansı

Evet, gelelim kameralara. Xiaomi, Redmi Note serisinde kameraların yerini yeniden değiştirdi. Note 8 serisinde köşeye dikey halde kameraları sıralayan Xiaomi, Note 9’da da telefona ortalamıştı. Kameralar, Note 10’da yeniden köşeye geri dönmüş lakin biraz daha alanını genişletmiş. Şeffaf plastik bir çerçeve ile gövdeden ayrılan bu kamera alanı hoş görünüyor ve yüzeyden çok çıkıntı yaratmıyor. Pekala, bu blokta neler var?

Redmi Note 10, tekrar Xiaomi’nin 4 kameralı  modellerinden biri oluyor. Olağan ki sınıfına uygun olarak 48 MP ana kamera ile gelen telefonda, burada Sony IMX582 ana lens tercih edilmiş. 8 MP ultra geniş açılı kamera, 2 MP makro lens ve 2 MP derinlik sensörü de yeniden burada yer alıyor. Kamera modülünün yanında çift LED flaşın bulunduğunu da söyleyelim.

Kamera performansına baktığımızda, ana kameranın tekrar varsayılan olarak 12 MP çözünürlüğünde çekimler yaptığını görüyoruz. 48 MP çekim yapmak için arayüzden bu ayarı açmanız gerekiyor. Gün ışığında ana kamera ile yapılan çekimler hakikaten de sınıfı için dayanılmaz olurken, geniş detay düzeyi, netlik, dinamik aralık ve yanlışsız renkler karşımıza çıkıyor. Ayrıntı konusunda gün ışığı çekimlerinde ve genel sonuçtan siz de mutlu kalacaksınızdır. Beyaz istikrarı de gereğince uygun düzeyde.

2’inci kamera olan 8 MP ultra geniş açılı lens ise, 118 derecelik geniş görünüm fotoğrafları yakalayabiliyor. 2 MP makro kamera ile ise çekim yapmak biraz sıkıntı. Düzgün odaklamanız ve etraf ışıklarının âlâ olması gerekiyor. Telefondaki derinlik sensörü de üzerine düşeni yapıyor ve portre fotoğraflarında düzgün düzeyde kenar algılama yeteneği gösteriyor. Böylelikle hoş portre çekimleri alabiliyorsunuz.

Telefonda ayrıyeten gece modu da bulunuyor. Düşük ışıkta yapacağınız çekimlerde kullanacağınız gece modunda en güzel kareyi yakalamak için telefonu sabit tutmanız ve odaklamayı başarmanız gerekecek, aksi takdirde birden fazla vakit bulanık ve odaklanmamış fotoğraflarla karşılaşacaksınız. Şayet etrafta biraz nispeten ışık varsa, o vakit doğal ki gece modu performansı da dolayısı ile artacaktır.

Bu ortada Redmi Note 10, 4K görüntü kaydı yapabilen bir telefon oluyor. 4K’da 30 kare görüntü kayıt yapabilen telefonda, ön kamerayla ise Full HD görüntü kaydı yapabiliyorsunuz. Telefonun ön kamerası ise 13 MP halinde. Bu kamera da gün ışığında yeterli çekimler yapıyor. Manzaralı görüşmelerde de kullandık ve burada tekrar etraf ışık şartlarına nazaran performansını dengelediğini söyleyebiliriz.

Xiaomi Redmi Note 10 ile çekilen fotoğrafları çabucak üstteki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak toparlayacak olursak, Xiaomi’nin tekrar yeni bir telefonuyla daha segmente hoş bir örnek çıkardığını söyleyebiliriz. Alışılmış ki etraf modeller artık daha fazla sayıda, o manada parmakla gösterilecek bir telefon değil, ama ziyadesiyle rekabetçi ve parasının karşılığını verebilen bir telefon olduğunu söyleyebiliriz Redmi Note 10 için.

Bilhassa ekranıyla sağladığı imgeyi ziyadesiyle beğendik, pil ömrü çok kâfi, bunun yanında süratli şarj olabilmesi de değerli bir avantaj getiriyor. Kameraları da sınıfına uygun ölçüde. Doğal ki düzgün ışık altında güzel sonuçlar üretiyor. Görüntü konusunda da toplumsal medya paylaşımları için pek kâfi ölçüde olacaktır. Hareketli sahnelerde olmasa da, sabit çekimlerde tatmin edici sonuçlar elde edebilirsiniz.

Performans hususundaysa, yer alan işlemcisi ile sınıfının muhtaçlığını karşılıyor ve rekabetçi bir model olarak karşımıza çıkıyor Redmi Note 10.

Dediğimiz üzere Redmi Note 10’un fiyatı 2885 TL. Fiyatla âlâ bir istikrarda bulduk. Lakin şayet bu fiyatın üzerine çıkabiliyorsanız, o vakit Redmi Note 10 Pro modeline bakmanızı da öneririz.

CHIP Online Notu: %82

+ Eksiksiz manzara
+ Günlük yeterli performans
+ Şık tasarım
+ Gündüz kamera performansı
+ Sağlam pil ömrü
+ Süratli şarj
+ Su dayanıklılığı
+ Stereo hoparlör

– Parmak izi sensörü yavaş
– NFC yok
– Gece performansı
– Yorucu uygulamalar için değil

XIAOMI REDMI NOTE 10 TEKNİK ÖZELLİKLERİ

 • İşletim Sistemi: Android 11
 • İşlemci: Qualcomm Snapdragon 678
 • Çekirdek:  8
 • İşlemci Suratı: 2.2 GHz & 1.7 GHz
 • Ekran Teknolojisi: Harika AMOLED
 • Ekran Boyutu: 6.43 inç
 • Ekran Çözünürlüğü: 1080×2400 px
 • Bellek (RAM): 4 GB
 • Grafik İşlemci: Adreno 612
 • Dahili Depolama: 64 GB
 • Arttırılabilir Hafıza: Var
 • Ön Kamera: 13 MP
 • Art Kamera: 48 MP & 8 MP  & 2 MP  & 2 MP 
 • Batarya: 5000 mAh
 • Parmak İzi Okuyucu: Var
 • Yüz Tanıma: Var
 • Çift SIM Dayanağı: Var
 • Wi-Fi: 802.11 bgnac
 • Bluetooth: 5.0
 • GPS: Var
 • LTE: Var
 • NFC: Yok
 • FM Radyo: Var
 • Boyutlar: 160 x 74 x 8.3 mm
 • Tartı: 178 gr.

14 Mayıs 2021
25 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?