Yeni Güncelleme ile Telegram’da “Seç – Beğen – Kullan” Periyodu Başladı

Yeni Güncelleme ile Telegram’da “Seç – Beğen – Kullan” Periyodu Başladı

Telegram, iletileşme uygulamasına büyük bir güncellemeyi daha duyurarak yeni özellikler, animasyonlar ekleyeceğini ve kullanımı daha fazla kolaylaştırmak için birtakım ayarlamalar yapacağını açıkladı. Fakat bu yeni özelliklerden daha da heyecan verici olan, Telegram web uygulamasının yeni sürümlerinin de yayınlanmış olması. Evet, 2 farklı sürüm bulunuyor ve bunlardan hangisini kullanacağınız büsbütün size kalmış.

Her iki uygulama da hayli hafif olma kelamı veriyor ve yalnızca 400KB indirme ihtiyacı ile hem taşınabilir hem de masaüstü aygıtlarda çalışıyor. Karanlık mod, animasyonlu çıkartmalar, sohbet belgeleri ve daha fazlası üzere özelliklerle bir arada geliyor. Bu sürümlerin biri Telegram Web K ve başkası Telegram Web Z olarak isimlendiriliyor. Bu iki sürüm pek çok tarafta birbirleri ile tıpkı olsalar da, yazı karakteri ve öğeler ortasındaki boşluklar üzere birtakım görsel taraflardan farklılık gösteriyor. Bir mühlet sonra bunların yalnızca birinin faal kalacağı varsayım edilebilir fakat bunun ne vakit olacağına yönelik bir işaret bulunmuyor.

Uygulamaya gelen yeni güncelleme ile hayata geçirilen yenilikler konusunda ise birinci olarak 2017 yılında sunulan ödeme botlarının geliştirilmiş bir sürümü olan Payments 2.0‘dan bahsedilebilir. Bu güncelleme ile bir arada satıcılar ortalarında Stripe’ın da bulunduğu sekiz entegre ödeme sağlayıcısından birini kullanarak Telegram’ın üzerinde eser ve hizmet satabilecekler. Telegram üzerinde satın alınan eserler için kullanılan bilgiler asla Telegram’ın kendisine gönderilmiyor ve uygulama, platform üzerinde yapılan satışlardan kurul almıyor.

Ayrıyeten sesli görüşmeler de evvelce planlama imkanı ile güncellendi. Şayet bir çeşit bir buluşma planlıyorsanız, bir sesli görüşme planlamak küme içerisindeki herkesi dahil etmek için büyük bir kolaylık olabilir. Bir sesli görüşme programlandığında görüşmenin üzerinde bir geri sayım başlıyor ve bu da dahil olan herkesin planlanan vakti görmesine imkan tanıyor.

Ayrıyeten Telegram, sesli görüşmelere iştirakçileri gösteren bir küçük profil göstericisi de ekliyor ve böylece sesli görüşme ekranından ayrılmadan katılan şahısları görebilmeniz mümkün oluyor.

Öbür geliştirmelerin ortasında ise öncelikle medya göstericiyi açmadan fotoğraflara direkt olarak sohbet içerisinden yaklaşabilme özelliği bulunuyor. Görüntüler için ise artık ekranın iki yanından birine basılı tuttuğunuzda görüntüyü ileri yahut geri sarabiliyorsunuz yahut çift dokunarak her iki tarafından birinde 10 saniye atlayabiliyorsunuz. iOS üzerinde ise kullanıcılar +15s yahut -15s tuşlarına basarak ve basılı tutabiliyor.

Son olarak, bilhassa ana ekranda yan menüyü açarken yahut kaparken ya da bir sohbetten ana ekrana geri dönerken soldan sağa kaydırma yaparken Android uygulamasında birtakım yeni animasyonlar bulunuyor…

11 Mayıs 2021
18 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?