YouTube’dan, Donald Trump’a Uyguladığı Yasak Hakkında Yeni Açıklama

YouTube’dan, Donald Trump’a Uyguladığı Yasak Hakkında Yeni Açıklama

YouTube CEO’su Susan Wojcicki, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada eski ABD Lideri Donald Trump‘ın YouTube yasağının en az iki ay daha süreceğini, akabinde platformda görüntü yayımlamaya tekrar başlayabileceğini söyledi. Lakin bu, kesin bir af değil. Çünkü 2 ay sonundaki durumun kıymetlendirilmesi gerekecek ve af kararı buna nazaran verilecek ya da verilmeyecek.

Trump, ABD Capitol binasındaki ölümlü ayaklanmanın günler sonrasında, 12 Ocak tarihinde, firmanın şiddete teşvik etmeye karşı kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle YouTube’tan uzaklaştırılmıştı. Bu ceza ile Trump’ın görüntü yüklemesi ve canlı yayın yapması yasaklanırken, görüntülerinde yorum yapılması da engellendi. Bu kararın alınmasından beri YouTube, uzaklaştırma mühletini iki sefer uzattı.

Wojcicki, yaptığı konuşmada bu uzaklaştırmanın kalıcı olmayacağını bir defa daha vurguladı. CEO, şiddet riskinin azaldığını belirledikleri vakit Donald Trump’ın kanalının yasağını kaldıracaklarını söyledi. Şimdi bu vaktin gelmediğini belirterek Capitol polisinin Çarşamba günü yaptığı ihtarları hatırlatan Wojcicki, QAnon komplo teorisinin takipçileri de dahil olmak üzere şimdi tehlikenin geçmiş olmadığını belirtti.

Wojcicki’nin söylediğine nazaran YouTube’un alacağı kararı etkileyen etkenlerin ortasında hükumet ikazları, kanun güçlerinin karar ve aktiflikleri ve platform üzerindeki şiddet bahisli telaffuzlar bulunuyor.

Silikon Vadisi devleri, Capitol ayaklanmasındaki rolleri sebebiyle aldıkları tenkitlerin de tesiriyle Trump için çeşitli yaptırımları hayata geçirmişti. YouTube’un uzaklaştırmasının yanı sıra Trump Twitter’dan kalıcı olarak yasaklandı ve Facebook, kararı hala incelemesine karşın eski liderin hesabını süresiz bir halde engelledi. Apple, Google ve Amazon da isyancıların saldırıyı planlamak için kullandıkları toplumsal ağ Parler’e karşı aksiyon aldı.

YouTube, çoklukla platformda üç ihlal kuralı temelinde hareket ediyor. 90 gün içerisinde üç sefer ihlalde bulunmak platformdan kalıcı olarak yasaklanmayla sonuçlanıyor. Birinci ihlalin akabinde en az bir hafta içerik yayınlama yasağı veriliyor. İkinci ihlal ile de bu mühlet ekseriyetle iki haftaya çıkıyor. Wojcicki, Trump’ın hesabının tekrar açılması akabinde birinci ihlalini gerçekleştirmiş olacağını ve kendisine platformdaki geri kalan bütün kullanıcılarla tıpkı davranılacağını söyledi.

12 Mart 2021
53 kez görüntülendi
Etiketler: , , , ,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?